وب سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

0 287
امتیاز دهید!

در این نوشته کوتاه می‌خواهیم به بررسی یک المان مهم در دنیای اینترنت یعنی وب سرور بپردازیم.

وب سرور چیست؟

وقتی وارد مرورگر خود می‌شوید و یک وب سایت (مثل thregence.ir) را باز می‌کنید، در اصل درخواست یک صفحه وب (Web Page) را صادر کرده‌اید. یعنی شما به عنوان کاربر از طریق مرورگر خود، صفحه اصلی وب سایت را درخواست کرده‌اید. در اینجا صادر کننده درخواست مشخص است، شما و مرورگرتان به عنوان درخواست کننده شناخته می‌شوید. اما چه کسی به شما پاسخ می‌دهد؟ وقتی شما صفحه اصلی یک سایت را درخواست می‌کنید، چه کسی به درخواست شما پاسخ می‌دهد؟ Web Server! در اصل وب سرور وظیفه این را دارد که هر وقت کاربران چیزی را درخواست کردند به آن‌ها بدهد.

وظیفه وب سرور چیست؟

فرض کنید وارد یک سوپر مارکت شدید و کلی جنس داخل آن وجود دارد. برای راحتی کارِ شما، یک کارگر درون سوپرمارکت قرار داده شده است که وظیفه آن پاسخ به نیازهای مشتریان است. یعنی اگر مشتری درخواست آب میوه کند، به درخواست او  جواب داده و آب میوه را به او می‌دهد. همچنین وقتی جنس‌های جدید به مغازه می‌آید، همان کارگر این وظیفه  را دارد که جنس‌ها را درون قفسه‌ها قرار دهد. پس وظیفه کارگر موارد زیر می‌باشد:

۱.ذخیره اجناس

۲.دادن اجناس به مشتری

وب سرور نیز به همین شکل است. یعنی وظیفه دارد که:

۱.داده‌ها را ذخیره کند

۲.اگر کاربری آن داده‌ها را درخواست کرد، به او بدهد.

Web Server لزوما یک سرور غول پیکر با تجهیزات پیشرفته نیست!

وب سرور در اصل یک کامپیوتر است که یک نرم افزار برروی آن نصب شده است و عملیات بالا را انجام می‌دهد. یعنی شما کامپیوتر خودتان را هم می‌توانید به یک Web Server تبدیل کنید. به این صورت که با همین تجهیزات سخت‌افزاری موجود تنها یک سری نرم افزار نصب می‌کنید! (برای اینکار می‌توانید از XAMPP کمک بگیرید)

وب سرور سخت افزاری یا وب سرور نرم افزاری

در اصطلاح عامیانه نیز هر وقت از لفظ “Web Server” استفاده می‌شود هم منظورشان آن سرور فیزیکی (کامپیوتر) و هم نرم‌افزاری است که برروی آن سرور نصب شده است. یعنی در اصل بخش فیزیکی وب سرور را می‌توان همان فضای سوپرمارکت در نظر گرفت و بخش نرم‌افزاری وب سرور را آن کارگری در نظر گرفت که هم جنس‌ها را درون قفسه‌ها قرار می‌داد و هم اگر مشتری درخواست کالایی می‌کرد به درخواست او پاسخ می‌داد.

درخواست‌ها از چه طریقی منتقل می‌شوند؟

بد نیست بدانید که، این درخواست‌ها از طریق پروتکل HTTP و در اصل از طریق یک HTTP Request منتقل می‌شوند. و جواب‌ها نیز از طریق یک HTTP Response به کاربران (در اصل به مرورگر کاربران) داده می‌شود.

انواع وب سرور

پس نرم‌افزاری داریم که برروی سرور می‌شیند و درخواست ها را مدیریت می‌کند. حالا این نرم‌افزار انواع مختلفی دارد و از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به:

          Apache: https://www.apache.org/

          IIS: https://www.iis.net/

          NGINX: https://www.nginx.com/

          Lighttpd: https://www.lighttpd.net/

اشاره کرد. به غیر از این موارد، وب سرورهای دیگری نیز در دنیای وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر وب سرورها قابلیت نصب برروی پلتفرم‌های مرسوم همانند ویندوز، لینوکس و مک را دارند.

apache-nginx-iis-وب سرور
web-servers

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ