سابنت یا Subnet چیست؟ آشنایی با مفهوم Subnet در شبکه های کامپیوتری

0 348

سابنت (Subnet) چیست؟

سابنت یا Subnet یک زیرمجموعه منطقی و انتزاعی از یک شبکه IP می‌باشد. به عملیات تقسیم کردن یک شبکه به دو یا چند سابنت یا زیرشبکه، عملیات سابنتینگ (Subnetting) می‌گویند. با یک مثال مفهوم آن را بهتر درک خواهیم کرد.

فرض کنید یک شبکه بزرگ شامل چند صد روتر، سوییچ، کامپیوتر و … دارید. اگر تمامی این تجهیزات درون یک سابنت قرار داشته باشند، اولین مشکلی که پیش می‌آید، مدیریت آن‌هاست. چرا که مدیریت صدها تجهیز که هیچ طبقه‌بندی ندارند، همانند مدیریت کردن مدرسه‌ای است که تمام دانش‌آموزان آن را درون یک کلاس قرار داده‌ایم!

طبیعیست که مدیریت چنین مدرسه‌ای بسیار دشوار است و مدیر آن مدرسه از بسیاری از مسائل ریز مربوط به مدرسه غافل خواهد بود. همین اتفاق در شبکه‌ای می‌افتد که ادمین آن می‌خواهد چندصد دستگاه را با تنها یک سابنت مدیریت کند.

سابنتیگ (Subnetting) چگونه انجام می‌شود؟

سابنتینگ به این صورت است که هر بخش از شبکه، از یک محدوده IP می‌گیرد. یعنی برای مثال فرض کنید شما در شبکه‌ای هستید و IP ها از محدوده ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ هستند و با Subnet Mask بیست و چهار بیتی هستند. پس تنها اکتت آخر آن‌ها تغییر می‌کند. این یعنی در این سازمان IP ها بصورت زیر هستند:

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ – ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲ – ۱۹۲.۱۶۸.۱.۳ – … – ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۵

حال فرض کنید تمامی این ۲۵۵ آدرس IP به سیستم‌های درون شبکه تخصیص داده شده‌اند و به شما اعلام شده است که قرار است یک دپارتمان جدید در شرکت تشکیل شود و تعداد زیادی کامپیوتر جدید نیز در آن جا قرار داده شود. اینجا Subnetting به کمک شما می‌آید. در اصل به کمک Subnetting خواهیم توانست تعداد زیادی زیرشبکه یا Subnetwork بسازیم.

کافیست یک سابنت جدید، برای مثال، ۱۹۲.۱۶۸.۲.۰ تشکیل دهید و با کمترین تغییرات در ساختار شبکه به استقبال سیستم‌های جدید بروید! توجه داشته‌باشید که این دو سابنت با یکدیگر ارتباط نخواهند داشت و برای برقراری ارتباط بین آن‌ها باید یک Routing Table تشکیل داد.

نتیجه‌گیری

پس؛ سابنتینگ زمانی به کار می‌آید که می‌خواهید یک شبکه را گسترش دهید، یک شبکه را برای سهولت در مدیریت آن خرد کنید، سیستم‌های درون شبکه را طبقه‌بندی کنید و یا به لحاظ کیفیت خدمات شبکه و تخصیص منابع سیستم‌های هر بخش را از یکدیگر تفکیک کنید.

 

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.