مدل OSI چیست؟ چرا به این مدل نیاز است؟

1 268

مدل Open Systems Interconnection یا به اختصار OSI یک مدل مفهومی است که در سال ۱۹۸۴ توسط سازمان جهانی استاندارد بوجود آورده تا سیستم‌های مختلف بتوانند از طریق یک پروتکل استاندارد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به بیان ساده‌تر، OSI یک استاندارد برای سیستم‌هایی است که می‌خواهند با یکدیگر صحبت کنند.

چرا به یک استاندارد نیاز داریم؟

حدودا در همه زمینه‌ها برای اینکه عناصر مختلف بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند، یک زبان مشترک بین آن‌ها ساخته می‌شود تا بتوانند از طریق آن با یکدیگر صحبت کنند.

برای مثال، هر کشوری زبان خاص خود را دارد. مردم آن کشور نیز به همان زبان صحبت می‌کنند. اما اگر یک فرد چینی بخواهد با یک فرد ایرانی ارتباط برقرار کند چاره چیست؟ استفاده از یک زبان مشترک! این زبان مشترک می‌تواند زبان انگلیسی باشد. پس طرفین این مکالمه براحتی و از طریق یک زبان مشترک، می‌توانند با یکدیگر مکالمه کنند.

در دنیای شبکه‌های کامپیوتری نیز شرایط به همین شکل هست. سیستم‌های مختلف از پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کنند. برای اینکه سیستم‌های مختلف بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، باید یک زبان مشترک میان آن‌ها بوجود بیاید و از طریق آن با یکدیگر صحبت کنند. این زبان مشترک مدل OSI می‌باشد.

این مدل ارتباط میان دو سیستم را به ۷ لایه انتزاعی تقسیم‌بندی می‌کند و برقراری ارتباط میان دو سیستم، با گذشتن از این ۷ لایه ممکن می‌شود.

لایه‌ها در مدل OSI

این ۷ لایه شامل موارد زیر می‌باشد. هر کدام از این موارد را می‌توانید به صورت جداگانه مطالعه کنید.

هر لایه در مدل OSI یک کار بخصوص در روند انتقال داده‌ها بر بستر شبکه انجام می‌دهد. یعنی همه این هفت لایه در کنار یکدیگر کار برقراری ارتباط را انجام می‌دهند. این به این معنی است که برای برقراری ارتباط میان دو سیستم که از این استاندارد تبعیت می‌کنند، به هنگام ارسال یک بسته:

در سمت فرستنده: بسته‌ها از لایه شماره هفت به سمت شماره یک می‌روند

در سمت گیرنده: بسته‌ها از لایه یک به سمت لایه اول می‌روند

شکل زیر این مساله را واضح‌تر بیان می‌کند:

مطابق این شکل، بسته‌ها به هنگام ارسال با شروع از لایه کاربرد، به لایه فیزیکی می‌رسند و در اصل پشته پروتکلی را از بالا به پایین طی می‌کنند. به هنگام رسیدن به مقصد برعکس این اتفاق رخ می‌دهد.

در پست‌های آینده آکادمی ترجنس، به بررسی دقیق‌تر هر یک از این لایه‌ها و پروتکل‌های آن‌ها می‌پردازیم.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ