سوییچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟ آشنایی با سوییچ کی وی ام و انواع آن

0 102

سوییچ KVM چیست؟

KVM مخفف Keyboard Video Mouse می‌باشد. یک سوییچ KVM یک دستگاه سخت‌افزاری است که به کاربر این اجازه را می‌دهد که چندین کامپیوتر را بوسیله یک مجموعه موس، کیبورد و مانتیور کنترل کند. برای مثال فرض کنید ۵ کامپیوتر دارید، که می‌خواهید به طور همزمان از آن‌ها استفاده کنید. یک راه ساده برای استفاده از آن‌ها این است که به هر کیس، یک موس، یک کیبورد و یک مانیتور وصل کنید. در اینصورت برای کنترل ۵ تا کامپیوتر، ۵ تا موس، ۵ تا کیبورد و ۵ تا مانیتور خواهید داشت! اما یک روش ساده‌تر وجود دارد که می‌توانید تنها با استفاده از یک موس، یک کیبورد و یک مانیتور، از همه این ۵ کامپیوتر استفاده کنید. آن روش چیزی نیست جز استفاده از سوییچ KVM. در زیر یک نمونه از این سوییچ‌ها را مشاهده می‌کنید:

سوییچ KVM

از سوییچ KVM در چه جایی استفاده می‌شود؟

KVM Switch یک دستگاه سخت افزاری هست که از آن در مراکز داده (Data Center) استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم، این دستگاه امکان کنترل چندین کامپیوتر از طریق یک کیبورد، مانیتور و ماوس را فراهم می کند. سپس این سوئیچ به پرسنل مرکز داده این امکان را می‌دهد تا به هر سروری در رَک (Rack) متصل شوند. در نتیجه این اقدام باعث بالا رفتن سرعت پرسنل در مدیریت و استفاده از تجهیزات می‌شود.

انواع سوییچ KVM

دسته‌بندی‌های مختلفی برای این سوییچ‌ها وجود دارد. از نظر کنترل و سطح دسترسی این سوییچ‌ها به دو نوع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • سوییچ KVM تک کاربره (Single User): این دستگاه یک سوییچ برای استفاده در جاهایی مثل یک دفترکار کوچک می‌باشد. این دستگاه امکان ارتباط یک نفر به تعدادی کامپیوتر را می‌دهد. برای مثال یک نفر در دفترکار خود می‌تواند ۵ کامپیوتر را مدیریت کند.
  • سوییچ KVM چند کاربره (Multi User): این دستگاه یک سوییچ برای استفاده در جاهای بزرگ‌تر است. این دستگاه امکان ارتباط چند نفر به تعدادی کامپیوتر را می‌دهد. برای مثال در یک دیتاسنتر که چندین تکنسین شبکه نیاز به استفاده از چندین سیستم را دارند، می‌توانند از این نوع سوییچ استفاده کنند.

جایگزین نرم افزاری سوییچ KVM

جایگزین‌های نرم افزاری برای برخی از عملکردهای یک سوئیچ سخت افزاری KVM وجود دارد، مانند ابزار Multiplicity، ابزار Input Director و ابزار Synergy. این ابزارها سوئیچینگ را در لایه نرم افزاری انجام می‌دهند و ورودی را از طریق اتصالات استاندارد شبکه هدایت می‌کنند. طبیعی است، استفاده از چنین ابزارهایی باعث کاهش استفاده از سیم‌ها و اتصالات مختلف می‌شود. سوئیچینگ edge-edge باعث می شود تا ماوس بر روی هر دو نمایشگر دو رایانه کار کند.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.