لایه دو مدل OSI: لایه پیوند داده یا Data Link Layer

0 723
امتیاز دهید!

لایه پیوند داده، لایه دوم مدل OSI می‌باشد. همانطور که از پست “بررسی مدل OSI” بخاطر داریم، پیوند داده در بالای لایه فیزیکی (Physical) و در پایین لایه شبکه (Network) قرار دارد.

در زیر می‌توانید دیگر مقالات مربوط به مدل OSI و لایه‌های آن را مطالعه کنید:

لایه ۲ مدل OSI یا همان لایه پیوند داده مسئول رساندن فریم‌ها بین دستگاه‌های درون یک شبکه داخلی می‌باشد. فریم به بسته‌های تولید شده در این لایه گفته می‌شود. توجه کنید که وظایف این لایه محدود به دستگاه‌هایی است که درون یک LAN یا WAN قرار دارند.

از پروتکل‌های این لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• Ethernet

• Point-to-Point (PPP)

• HDLC

• ADCCP

• SDLC

• LCP

کاربرد لایه Data Link چیست؟

لایه پیوند داده یک انتقال قابل اطمینان را مهیا می‌کند. این لایه با اضافه کردن مک آدرس فرستنده و گیرنده تعیین می‌کند که بسته‌ها باید به دست چه کسی برسند. البته در رابطه با انتقال بدون خطای داده‌ها نیز این لایه مسئولیت‌هایی دارد. این لایه چند بیت به داده‌های ارسال اضافه می‌کند تا وقتی بسته‌ها به مقصد رسیدند بوسیله آن‌ها بتواند چک کند که آیا همه بسته‌ها به درستی به مقصد رسیده‌اند یا خیر. در اصل باید بدانیم که این لایه به دو زیر لایه تقسیم می‌شود: LLC و MAC.

زیرلایه‌ LLC از لایه Data Link

زیرلایه LLC یا Logical Link Control، وظیفه کنترل کردن Dataflow در بین برنامه‌ها و سرویس‌های مختلفی را دارد که بصورت همزمان در حال استفاده از شبکه هستند. هم‌چنین یک سری مکانیزم برای تشخیص خطا در رد و بدل شدن داده‌ها تعیین می‌کند.

زیرلایه‌ MAC

زیر لایه MAC یا Media Access Control مشخص می‌کند که چه کسی اجازه دسترسی به مدیا در هر زمانی را دارد. این کار به این صورت انجام می‌شود که بسته‌ها به هنگام رسیدن به سیستم گیرنده، وقتی تا لایه پیوند داده بالا می‌آیند، این لایه “مک آدرس گیرنده” را از روی فریم می‌خواند، اگر بسته متعلق به خودش بود، آن را به لایه‌های بالا دستی می‌فرستد وگرنه می‌گوید که این بسته مال من نیست! پس این زیرلایه به کمک MAC آدرس این کار را انجام می‌دهد. در ادامه می‌خواهیم کمی دقیق‌تر به فریم نگاه کنیم!

فریم (Frame) چیست؟

بسته نهایی که در لایه پیوند داده تولید می‌شود، فریم می‌گوییم. این بسته‌ها پس از تولید به لایه پایینی و نهایی یعنی لایه فیزیکی می‌روند تا آماده انتقال شوند.

ساختار کلی یک فریم بصورت زیر می‌باشد. این ساختار متناسب با پروتکل Ethernet (IEEE 802.3) کشیده شده است. برای پروتکل‌های دیگر مثل WIFI (IEEE 802.11) و … اندازه Header و Data می‌تواند متفاوت باشد. اما این سه فیلد بیانگر چه چیزی هستند؟

فریم های لایه پیوند داده

قسمت Data همان چیزی است که لایه پیوند داده از لایه‌ بالاسر خود (Network) می‌گیرد. پس Data در این شکل خروجی تمام لایه‌های بالاسر پیوند داده است.

لایه پیوند داده وقتی دیتا را دریافت می‌کند دو بخش به آن اضافه می‌کند: یکی Header و یکی Trailer.  به کل این مجموعه، یعنی Header+Data+Trailer فریم (Frame) گفته می‌شود.

سرآیند یا Header در فریم

Header داخل فریم، شامل در Ethernet شامل یک سری بیت کنترلی برای هماهنگی در انتقال داده و مک آدرس مبدا و مقصد می‌باشد. مک آدرس مبدا همواره در طول انتقال داده ثابت می‌ماند حتی اگر بسته‌ها از شبکه داخلی خارج شوند و به یک شبکه دیگر بروند. اما مک آدرس مقصد، تنها درون شبکه داخلی معتبر است و در صورتی که بسته بخواهد از شبکه خارج شود، مقدار آن (به مک آدرس روتری که در حال خارج کردن بسته از شبکه است) تغییر می‌کند.

دنباله یا Trailer در فریم

Trailer داخل فریم یک سری بیت کنترلی برای کنترل کردن خطا می‌باشد. این بخش شامل FCS یا Frame Check Sequence می‌باشد تا ترتیب فریم‌ها موقع دریافت آن‌ها مشخص باشد.

 
ارسال یک پاسخ