آموزش SHODAN: شودان چیست؟ نحوه کار با موتور جستجوی امنیتی شودان

0 302

در ویدیویی که در انتهای این پست قرار گرفته، به بررسی موتور جستجوی SHODAN یا شودان می‌پردازیم. ابتدا بررسی می‌کنیم که شودان چیست و چگونه کار می‌کند و بعد از نحوه کار با SHODAN را بررسی می‌کنیم.

موتور جستجو شودان (SHODAN) چیست؟

این پلتفرم یک موتور جستجوی محبوب بین متخصصین هک و امنیت می‌باشد. در اصل، شودان یک موتور جستجوی امنیتی است که بوسیله آن می‌توان دستگاه‌های مختلفی که در سطح اینترنت فابل دسترسی هستند را پیدا کرد. در اصل این موتور جستجو را می‌توان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای OSINT دانست. این دستگاه‌ها شامل سرورها، چاپگرها، وب کم ها، چراغ راهنمایی، دوربین های امنیتی، سیستمهای کنترل و هر دستگاهی که به اینترنت متصل است، می‌باشد. بنابراین بوسیله شودان می‌توان کارهای بسیار زیادی انجام داد که در این ویدیو به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آموزش استفاده از SHODAN

از سه طریق می‌توان از شودان استفاده کرد:

  • shodan.io
  • استفاده از محیط CLI
  • استفاده از API شودان در برنامه‌های دیگر

استفاده از shodan.io

برای استفاده از موتور جستجوی شودان می‌توان از طریق لینک shodan.io وارد محیط آن شد. توجه داشته باشید که امکانات شودان در نسخه رایگان محدودتر می‌باشد. برای اینکه بتوانید از امکانات بیشتر شودان استفاده کنید می‌توانید یک حساب کاربری رایگان بسازید. خرید اشتراک پولی شودان نیز قابلیت‌های بیشتری را در اختیار شما خواهد گذاشت.

نصب محیط CLI شودان

نسخه مبتنی بر خط فرمان این موتور جستجو بصورت پیش فرض برروی کالی لینوکس و ParrotOS نصب می‌باشد. اگر از سیستم عامل دیگری استفاده می‌کنید، ابتدا از نصب بودن پایتون و pip برروی سیستم عامل خود مطمئن شوید و سپس دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

pip install shodan

سپس برای شروع استفاده از شودان در ترمینال دستور زیر را بزنید تا صفحه راهنمای این ابزار نمایش داده شود:

shodan --help

استفاده از API شودان

علاوه بر دو روش قبلی، یک راه دیگر استفاده از API شودان است. این موتور جستجو یک API قدرتمند ارائه می‌دهد که می‌توان با دریافت یک API Key، از این موتور جستجو در ابزارهای دیگر استفاده کرد. یعنی باید ابتدا در وب سایت SHODAN ثبت نام کنید سپس به شما یک کلید داده می‌شود. سپس این کلید را درون ابزارهای دیگری مثل theHarvester یا SpiderFoot قرار می‌دهیم.

در این ویدیو بصورت کامل به بررسی موتور جستجوی شودان و روش‌های استفاده از آن می‌پردازیم.

آموزش موتور جستجوی شودان (SHODAN)

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.