رونالد لین ریوست | Ronald Linn Rivest

0 231
۵/۵ - (۱ امتیاز)

زندگی و تحصیلات

رونالد لین روست یا رون رویوست، رمزشناس آمریکایی است که در ۶ مه سال ۱۹۴۷ در نیویورک متولد شد. هم اکنون نیز در ایالات متحده ساکن است.
ریوست بیشتر به واسطه ابداعات متعدد خود در زمینه رمزنگاری شناخته می‌شود. او تحصیلات دانشگاهی خود را با رشته ریاضیات در دانشگاه اختصاصی Yale شروع کرد. او سپس مدرک دکتری علوم کامپیوتر خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.
ریوست عضو گروه تئوری محاسبات دانشگاه MIT است. او هم‌چنین به عنوان موسس گروه رمزنگاری و امنیت اطلاعات MIT CSAIL (آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی) شناخته می‌شود.

تحقیقات و دستاوردهای رونالد

شاید بتوان عمده شهرت ریوست را به واسطه ابداعات او در زمینه رمزنگاری دانست. اختراع کریپتوسیستم مبتنی بر کلید عمومی RSA یکی از برجسته‌ترین آن‌هاست. نام این کریپتوسیستم از ابتدای نام سازندگان آن یعنی Rivest و Shamir و Adlemen گرفته شده است. همچنین توابع رمزنگاری MD2 و MD4 و MD5 و MD6 از ابداعات او هستند. هم‌چنین RC2 و RC4 و RC5 و RC6 نیز، از ابداعات ریوست هست و نام آن‌ها از Rivest Cipher گرفته شده است. امضای دیجیتال حلقه‌ای یا همان Ring Digital Signature نیز از ابداعات ریوست می‌باشد.
اوهمچنین یکی از نویسندگان کتاب معروف CLRS که در زمینه آشنایی با الگوریتم‌ها هست، می‌باشد. او این کتاب را با کمک کورمن، چارلز لیسرسن و کلیفورد استین نوشته است.
رونالد لین ریوست در سال ۲۰۰۶ نیز یک سیستم رای‌گیری با نام “ThreeBallot” اختراع کرد. این سیستم این امکان را به رای‌دهنده می‌دهد که بدون به خطر افتادن حریم شخصی‌اش، رای‌ خود را دنبال کند.
رونالد لین ریوست به واسطه فعالیت ها و تحقیقاتش در سال ۱۹۹۶ برنده جایزه Paris Kanellakis Award و در سال ۲۰۰۲ برنده جایزه تورینگ و در سال ۲۰۰۷ برنده جایزه Marconi Prize شد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ