مارتین ادوارد هلمن | Martin Edward Hellman

0 195
۵/۵ - (۳ امتیاز)

زندگی و تحصیلات

مارتین ادوارد هلمن یا مارتین هلمن، رمزشناس آمریکایی است که در ۲ اکتبر سال ۱۹۴۵ در نیویورک متولد شد. تولد شد. هلمن بیشتر بواسطه ابداعات خود در زمینه رمزنگاری شناخته می‌شود.
او مقطع کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق در دانشگاه اختصاصی نیویورک گذراند و در سال ۱۹۶۶ از آن فارغ التحصیل شد. هلمن دانش آموخته دانشگاه استنفورد در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۹۶۷ و دکترا در سال ۱۹۶۹ است.
از ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ مشغول تحقیقات در مرکز IBM متعلق به Thomas J. Watsonدر نیویورک بود. بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۱ به عنوان استادیار رشته مهندسی برق دانشگاه ماساچوست مشغول شد و پس از آن در سال ۱۹۷۱ به بخش مهندسی برق دانشگاه استنفورد رفت. در نهایت پس از ۲۵ سال تلاش بی وقفه در سال ۱۹۹۶ به سمت استادی منصوب شد.

تحقیقات و دستاوردهای هلمن

برجسته‌ترین کار هلمن را می‌توان ارائه ساختار رمزنگاری با کلید عمومی دانست که طی مقاله ای مشترک در سال ۱۹۷۶ مطرح شد. او این ایده را به همراه دانشجوی خود یعنی دیفی ویتفیلد مطرح کرد. ساختاری که می‌توان گفت اساس رمزنگاری در دنیای امروز است. اگر طرح پیشنهادی او و دیفی نبود، بسیاری از سیستم‌های صحت الگوریتم‌های تست صحت نرم‌افزار، امضای دیجیتال، SSL و… وجود نداشت. راه حلی که آن ها ارائه دادند سبب حل یکی از بزرگ ترین مشکلات دنیای رمزنگاری یعنی تبادل کلید شد. الگوریتم پیشنهادی به اسم دیفی-هلمن شناخته می شود که هلمن معتقد بود به دلیل مشارکت غیرمستقیم رالف مرکل باید این الگوریتم را دیفی-هلمن-مارکل نامید.
هلمن و دیفی از منتقدان اصلی اندازه طول کلید در رمزنگاری DES در سال ۱۹۷۵ بودند. همچنین هلمن بین سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ عضو شورای ملی تحقیقات و مطالعه پیرامون سیاست های رمزنگاری ملی بود.
مارتین هلمن از سال ۱۹۸۵ در زمینه تحقیقات امنیت بین الملل فعالیت داشته و در جنبش اصلی فراتر از جنگ یا Beyond War عضو بوده است. او اکنون در امنیت بین الملل به دنبال خنثی سازی تهدیدات هسته ای است. در همین راستا عضو هیئت مدیره Daisy  Alliance است که سازمانی غیردولتی در آتلانتا بوده و به دنبال امنیت جهانی از طریق عدم توسعه و خلع سلاح هسته ای است.
هلمن در سال ۱۹۹۷ مفتخر به دریافت مدال Louis E. Levy از موسسه فرانکلین شد. پس از آن در سال ۱۹۸۱ جایزه مقاله IEEE Donald G. Fink و در سال ۲۰۰۰ نیز به دلیل اختراع خود جایزه مارکونی به طور مشترک به او و دیفی اهدا شد. در سال ۱۹۹۸ به دلیل ابداعاتش در تکنولوژی جایزه Golden Jubilee و در سال ۲۰۱۰ مدال IEEE Richard W. Hamming را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۱ به تالار مشاهیر مخترعان ملی پیوست و در همان سال به همراه دیفی و مرکل به دلیل فعالیت هایشان روی رمزنگاری کلید عمومی به عضویت موزه تاریخ رایانه در آمدند. در نهایت در سال ۲۰۱۵ هلمن بار دیگر به همراه دیفی برنده جایزه تورینگ شدند.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ