معرفی و دانلود کتاب Linux Device Drivers

0 72
۵/۵ - (۳ امتیاز)

در بخش کتاب های آموزش های مربوط به سیستم عامل کتابخانه آکادمی ترجنس به سراغ قفسه لینوکس / یونیکس می رویم و یکی از بهترین و جامع ترین کتاب های آموزش مربوط به لینوکس یعنی کتاب Linux Device Drivers را انتخاب می کنیم و این کتاب ارزشمند را به صورت رایگان در اختیار همراهان عزیز قرار می دهیم.

اهمیت یادگیری سیستم عامل و درایورها در چیست؟!

اگر در دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات هر نوع فعالیتی دارید (که به نظر می رسد چون مخاطب این آکادمی هستید دارید!) قطعا اهمیت سیستم عامل را درک کرده اید. واقعیت در این است که داشتن دانش حرفه ای سیستم عامل ممکن است برای همه لازم نباشد (به این حرف خود شک دارم و صرفا محض احتیاط بیان می کنم! چرا که اگر برای مثال اگر شخصی در زمینه علم داده یا دیگر زمینه های ظاهرا نامربوط به سیستم عامل نیز فعالیت داشته باشد نمی توان گفت که واقعا دانش سطحی از سیستم عامل برای ایشان کافی است و بهرحال برای توسعه فریم ورک ها توسط افراد حرفه ای دانش عمیق سیستم عامل لازم است. برای مثال می توانید جزئیات پیاده سازی Google TensorFlow را تحقیق کنید و دانش عمیق سیستم عاملی تیم توسعه دهنده را جویا شوید) اما یکی از نیازهای پایه ای مخاطبین آکادمی ترجنس، مخصوصا افرادی که با یکی از موضوعات در امنیت و شبکه به صورت عملی سروکار دارند دانش عمیق سیستم عامل می باشد (دانش عمیق سیستم عامل منظور دانش از طرز کار ساختارهای داخلی یک سیستم عامل و مولفه های مختلف آن مثل هسته است). به طور خاص افرادی که قصد ورود به دنیای نفوذ را دارند، قبلا در مقاله نقشه راه هک و امنیت در این مورد صحبت و اهمیت موضوع بررسی شده است.
اما اگر بخواهیم درایور را در یک خط توضیح دهیم باید بگوییم درایور (Driver) یا دیوایس درایور (Device Driver) یک مولفه نرم افزاری (یه اصلا فایل) است که ارتباط سیستم عامل (یا نرم افزار) با سخت افزار (Hardware) یا دستگاه (Device) را فراهم می کند. به بیان دقیق تر، درایور یک واسط نرم افزاری در اختیار سخت افزار یا دستگاه ها می گذارد که سیستم عامل (نرم افزار) بتواند به عملکرد سخت افزار دسترسی داشته باشد. درایور جزئیات دقیق و سطح پایین استفاده از یک سخت افزار را پنهان نگه میدارد و کار را ساده می کند. برای مثال شما وقتی یک کارت گرافیک روی کامپیوتر خود نصب می کنید نیاز دارید درایور آن را نصب کرده تا سیستم عامل بتواند با آن کار کند و بتوانید از آن استفاده کنید.

کتاب Linux Device Drivers

با توجه به مطالب ذکر شده، در این بخش قصد داریم کتابی را معرفی کنیم که به جرات می توان گفت بهترین کتاب در زمینه یادگیری و برنامه نویسی درایورها است. اولین انتشار این کتاب در فوریه ۱۹۹۸ بود که با دوبار ویرایش، نهایتا در فوریه ۲۰۰۵ ویرایش سوم (نهایی) آن توسط آقای جاناتان کوربت و جمعی از نویسندگان دیگر منتشر شد. این کتاب در ۱۸ فصل ارزشمند تدوین شده که با ساختاری منحصر به فرد هر آنچه در مورد درایورها و مباحث مربوط به آن ها مثل Race Condition و مدیریت وقفه و… را نیاز داشته باشید در اختیار شما می گذارد. سرفصل های این کتاب عبارتند از:

مقدمه ای بر Device Driver هاAn Introduction to Device Drivers
ساخت و اجرای ماژول هاBuilding and Running Modules
درایورهای کاراکتریChar Drivers
تکنیک های دیباگ کردنDebugging Techniques
همروندی و شرایط مسابقهConcurrency and Race Conditions
عملکردهای پیشرفته درایورهای کاراکتریAdvanced Char Drivers Operations
زمان، تاخیر و تعویق کارTimes, Delay and Deferred Works
تخصیص حافظهAllocating Memoey
ارتباط با سخت افزارCommunicating with Hardware
مدیریت وقفهInterrupt Handling
نوع های داده ای در هستهData Types in the Kernel
درایورهای PCIPCI Drivers
درایورهای USBUSB Drivers
مدل دستگاهی لینوکسThe Linux Deice Model
نگاشت حافظه و DMAMemory Mapping and DMA
درایورهای بلوکیBlock Drivers
درایورهای شبکهNetwork Drivers
درایورهای TTYTTY Drivers

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

وقتی می گوییم یک مطلب پایه ای است اصلا به این معنی نیست که هر کسی با هر سطح دانشی می تواند آن را به راحتی درک کند. این کتاب یک کتاب پایه برای توسعه درایورهای لینوکس است. این اصلا به این معنی نیست که هر شخصی با هر سطح دانشی می تواند مخاطب این کتاب باشد. برای درک درست این کتاب تسلط به زبان برنامه نویسی C و لینوکس (یا یونیکس) ضروری است. نوشتن درایور برای شخصی که درکی از سیستم عامل ندارد کار عبثی است و بنابراین مخاطب این کتاب توسعه دهندگان (احتمالا حرفه ای) سطح پایین (Low Level) هستند که قصد نوشتن درایور برای لینوکس را دارند.


نام کتابLinux Device Drivers
نویسندهجاناتان کوربت و سایرین | .Jonathan Corbet et al
تاریخ انتشار | ویرایشفوریه ۲۰۰۵ ویرایش سوم (نهایی) |‌ February 2005 3rd Edition
سطح کتابپیشرفته
حجم فایل۶ مگابایت
لینک دانلوددانلود کتاب Linux Device Drivers
ارسال یک پاسخ