کن تامسون | Ken Thompson

2 138

? کنث لِین تامسون، طراح و دانشمند کامپیوتر است که در سال ۱۹۴۳ در نیواورلان متولد شد. او بیشتر به خاطر حضور در پروژه‌های مشترک با دنیس ریچی و Bell Labs شناخته می‌شود. همکاری‌های او با دنیس ریچی گامی بزرگ در توسعه سیستم‌های عامل و زبان‌های برنامه نویسی بود.
? کن تامسون مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه برکلی گذراند. او بلافاصله پس از اینکه مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرد، یعنی در سال ۱۹۶۶، به استخدام Bell Labs در آمد. در Bell Labs او به همراه دنیس ریچی برروی پروژه‌های زیادی کار کردند.
? در ابتدای حضور دنیس ریچی و کن تامسون در Bell Labs، این دو به همراه تیم خود برروی Multics کار می‌کردند.

اما پس از عدم موفقیت در پیشروی پروژه، پس از مدتی Bell Labs از پروژه Multics کنار گذاشته شد. اما موفقیت عمده ریچی و تامسون از همینجا شروع شد!
? کن تامسون و ریچی برروی ماشین PDP7 یی که از قبل کنار گذاشته شده بود، توسعه یونیکس را شروع کردند. بسیاری از مفاهیم نظیر فایل‌سیستم، پراسس، مفسر خط فرمان و … را نیز توسعه دادند. در نهایت این تیم موفق شد پروژه بزرگ یونیکس و توسعه ابزارهای آن را به سرانجام برساند که گامی بزرگ در سیستم‌های عامل بود.
? کن تامسون در زمینه‌های دیگری نیز گام‌های بزرگی برداشت. برای مثال با توسعه ویرایشگر QED در زمینه استفاده از Regular Expressionها در طراحی و توسعه ابزارها، گام بزرگی برداشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.