جودیا پرل | Judea Pearl

0 142
امتیاز دهید!

زندگی و تحصیلات

جودیا پرل در ۴ سپتامبر سال ۱۹۳۶ در تل آویو متولد شد. پس از خدمت در نیروی دفاعی اسرائیل به فکر تحصیل افتاده و در سال ۱۹۶۰ مدرک کارشناسی خود را در رشته ی مهندسی برق از دانشگاه تکنیون (Technion) واقع در اسرائیل گرفت. سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در همان رشته در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه نیوآرک ( موسسه ی کنونی فناوری نیوجرسی) در آمریکا دریافت کرده و سپس دکترای خود را در رشته فیزیک از دانشگاه راتگرز و دکترای مهندسی برق از موسسه ی پلی تکنیک بروکلین در سال ۱۹۶۵ اخذ کرد.
پس از اتمام تحصیلات تکمیلی در مراکز تحقیقاتی فعالیت می کرد. برای مثال پرل در رابطه با تقویت کننده های پارامتری ابررسانا و دستگاه های ذخیره سازی در آزمایشگاه تحقیقاتی RCA و همچنین در رابطه با سیستم های حافظه در شرکت Electronic Memories فعالیت کرد.

تحقیقات و دستاوردهای جان کاک

پس از اتمام تحصیلات تکمیلی در مراکز تحقیقاتی فعالیت می کرد. برای مثال پرل در رابطه با تقویت کننده های پارامتری ابررسانا و دستگاه های ذخیره سازی در آزمایشگاه تحقیقاتی RCA و همچنین در رابطه با سیستم های حافظه در شرکت Electronic Memories فعالیت کرد. اما فعالیت اصلی او که در زمینههوش مصنوعی بود، در دانشگاه UCLA در سال ۱۹۷۰ آغاز شد. او در مرکز پژوهش‌های مهندسی این دانشگاه برروی بحث “هوش مصنوعی احتمالاتی” یا همان “Probabilistic Artificial Intelligence” فعالیت می‌کرد.
پرل، از زمان فعالیت خود در UCLA جز پیشگامان زمینه هوش مصنوعی به خصوص هوش مصنوعی احتمالاتی، بوده است. رویکرد احتمالاتی او به هوش مصنوعی و شبکه‌های بیزین (Bayesian Networks) زمینه‌هایی است که او را در بحث هوش مصنوعی، تبدیل به فردی منحصر به فرد کرده است. او هم‌چنین جز اولین نفراتی بود که توانست تجربیات علمی را بصورت یک مدل ریاضی در بیاورد. علاوه بر این، در زمینه مدل‌های شناختی، فلسفه علم، منطق‌های غیراستاندارد و یادگیری، پژوهش‌های زیادی داشته است.
تجربه فعالیت در تمامی این حوزه‌ها، پرل را به مطالعه در رابطه با علت و معلول برد. تغییر ذهنیت در رابطه با علت و معلول در علوم آماری، پزشکی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی به کمک محاسبات کامپیوتری، موضوعی بود که پرل در این زمینه دنبال می‌کرد. پرل همچنین از سردبیران ژورنال استنباط علیت است.
یکی از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی پرل، دزدیده و سپس ترور شدن پسر (دنیل پرل) او توسط القاعده بود. پسر او روزنامه‌نگار وال‌استریت ژورنال بود که در سال ۲۰۰۲ ربوده شد و بعدتر خبر ترور او در پاکستان منتشر شد. بواسطه این قتل، بسیاری از مطالعات و فعالیت‌های پرل به سمت علوم شناختی جهت دار شد.
در حال حاضر پرل استاد علوم کامپیوتر و آمار و مدیر آزمایشگاه سیستم های شناختی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.
جودیا پرل کتاب های زیادی منتشر کرده است که عبارتند از: Heuristics، Probabilistic Reasoning in Intelligent Systems، Causality: Models, Reasoning, and Inference، I Am Jewish: Personal Reflections Inspired by the Last Words of Daniel Pearl ، Causal Inference in Statistics: A Primer، The Book of Why: The New Science of Cause and Effect co-authored with Dana Mackenzie, The Book of Why: The New Science of Cause and Effect.
پرل همچنین جوایز زیادی به دلیل تحقیقات گسترده و کتاب هایی که منتشر کرد، دریافت کرده است. او در سال ۱۹۶۵ برنده جایزه ی موفقیت های آزمایشگاهی RCA یا RCA Laboratories Achievement شد و سپس در سال ۱۹۷۵ جایزه ی NATO Senior Fellowship in Science را دریافت کرد.
پس از آن در سال ۲۰۱۱ پس از دو عضویت که یکی در سال ۱۹۸۸ در موسسه ی مهندسان الکتریک و الکترونیک (IEEE) بود و دیگری در سال ۱۹۹۰ در انجمن آمریکایی برای هوش مصنوعی (AAAI) بود در این سال برنده ی جایزه تورینگ ACM، جایزه ی IEEE Intelligent Systems’ AI’s Hall of Fame شد. او در سال ۲۰۱۴ به عضویت آکادمی ملی علوم در آمده و در سال ۲۰۱۵ به عضویت ACM در راستای کمک به هوش مصنوعی با استفاده از حوزه ی تحقیقاتی خود، در آمد. در سال ۲۰۱۸ دکترای افتخاری مهندسی و فناوری از دانشگاه Yale را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۹ پرل به به عنوان عضو انجمن آمار آمریکا انتخاب شد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ