جودیا پرل | Judea Pearl

0 85
امتیاز دهید!

? جودیا پرل دانشمند کامپیوتر اسراییلی است که در سال ۱۹۳۶ در تل‌آویو متولد شد. شهرت او بیشتر بواسطه فعالیت‌های او در زمینه هوش مصنوعی است.
? جودیا پرل تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه Technion (واقع در حیفا، اسراییل) و در رشته مهندسی برق، شروع کرد. او سپس به آمریکا مهاجرت کرد و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه نیوجرسی (کالج مهندسی سابق) و در رشته فیزیک دریافت کرد. در نهایت، دکتری خود را در رشته برق و از دانشگاه نیویورک دریافت کرد.

دستاوردهای جودیا پرل

? او پس از دوران تحصیل خود در مراکز پژوهشی زیادی در ایالات متحده مشغول بکار شد. از این مراکز می‌توان به RCA اشاره کرد که برروی اوسیلاتورهای پارامتری فعالیت می‌کرد. اما فعالیت اصلی او که در زمینه هوش مصنوعی بود، در دانشگاه UCLA آغاز شد. او در مرکز پژوهش‌های مهندسی این دانشگاه برروی بحث “هوش مصنوعی احتمالاتی” یا همان “Probabilistic Artificial Intelligence” فعالیت می‌کرد
? پرل، از زمان فعالیت خود در UCLA جز پیشگامان زمینه هوش مصنوعی به خصوص هوش مصنوعی احتمالاتی، بوده است. رویکرد احتمالاتی او به هوش مصنوعی و شبکه‌های بیزین (Bayesian Networks) زمینه‌هایی است که او را در بحث هوش مصنوعی، تبدیل به فردی منحصر به فرد کرده است. او هم‌چنین جز اولین نفراتی بود که توانست تجربیات علمی را بصورت یک مدل ریاضی در بیاورد. علاوه بر این، در زمینه مدل‌های شناختی، فلسفه علم، منطق‌های غیراستاندارد و یادگیری، پژوهش‌های زیادی داشته است.
? تجربه فعالیت در تمامی این حوزه‌ها، پرل را به مطالعه در رابطه با علت و معلول برد. تغییر ذهنیت در رابطه با علت و معلول در علوم آماری، پزشکی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی به کمک محاسبات کامپیوتری، موضوعی بود که پرل در این زمینه دنبال می‌کرد. این همان زمینه‌ای بود که بعدتر پرل بواسطه ابداعات خود در این زمینه، جایزه تورینگ را در سال ۲۰۱۱ دریافت کرد.
? یکی از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی پرل، دزدیده و سپس ترور شدن پسر (دنیل پرل) او توسط القاعده بود. پسر او روزنامه‌نگار وال‌استریت ژورنال بود که در سال ۲۰۰۲ ربوده شد و بعدتر خبر ترور او در پاکستان منتشر شد. بواسطه این قتل، بسیاری از مطالعات و فعالیت‌های پرل به سمت علوم شناختی جهت دار شد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ