جان کاک | John Cocke

0 44

? جان کاک دانشمند کامپیوتر آمریکایی بود که در سال ۱۹۲۵ در کارولینای شمالی متولد شد و در سال ۲۰۰۲ درگذشت. شهرت او بیشتر بواسطه ابداعات او در زمینه معماری کامپیوتر و بهینه‌سازی کامپایلرها بود.
? جان کاک تمام مقاطع تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه خصوصی دوک (Duke) گذراند. البته او مقطع کارشناسی خود را در رشته مهندسی مکانیک طی کرد اما دکتری خود را در رشته ریاضیات دریافت کرد. بعد از تحصیلات دانشگاهی، در IBM مشغول شد و به حدودا تمام دوران فعالیت خود را در آنجا گذراند.
? بیشتر فعالیت‌های جان کاک در زمینه معماری کامپیوتر بود. از جمله این موارد می‌توان به IBM 801 اشاره کرد. این مینی کامپیوتر بعدتر در بسیاری از پروژه‌های IBM مورد استفاده قرار گرفت. البته پروژه IBM 801 توسط مرکز تحقیقاتی توماس واتسون انجام می‌شد منتها کاک بیشترین فعالیت را در این پروژه داشت. در همین پروژه بود که کاک متوجه شد که هماهنگ کردن معماری‌ها با دستورات ساده‌تر می‌تواند تاثیر بسزایی در کارایی عملیات داشته باشد. او سپس با ادامه دادن همین ایده، توانست معماری ریسک یا همان RISC را ارائه کند.

ابداع معماری RISC


? معماری ریسک یا Reduced Instruction Set Computer یک معماری مبتنی بر دستورات کوچک و سریع بود. یعنی بجای استفاده از تعداد زیادی دستور پیچیده، از دستورات کوچک و ساده استفاده می‌شود. البته با این طراحی، CPU تنها قادر به اجرای تعداد محدودی عملیات هست، اما این عملیات محدود را با سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهد.
? او هم‌چنین یکی از سازندگان الگوریتم CYK بود. CYK یک الگوریتم برای تجزیه کردن (Parsing) گرامرهای مستقل از متن بود. او هم‌چنین در زمینه تشخیص سخن و ترجمه ماشینی (ترجمه بوسیله کامپیوتر) از پیشگامان بود و بعدتر به همراه فردریک یلینِک ایده ساخت یک مدل زبانی برای تشخیص سخن را ارائه داد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.