جان کاک | John Cocke

0 92
۵/۵ - (۲ امتیاز)

زندگی و تحصیلات

جان کاک دانشمند کامپیوتر آمریکایی بود که در ۳۰ مه ۱۹۲۵ در کارولینای شمالی متولد شد و در ۱۶ ژوئیه ی ۲۰۰۲ در سن ۷۷ سالگی در نیویورک در گذشت. شهرت وی بیشتر به واسطه ابداعاتش در زمینه معماری کامپیوتر و بهینه سازی کامپایلرها بود.
جان کاک، دانش آموخته مقطع کارشناسی در رشته ی مهندسی مکانیک در سال ۱۹۴۶ و دکترا در رشته ی ریاضیات در سال ۱۹۵۶ از دانشگاه خصوصی دوک (Duke) بود. او بعد از تحصیلات دانشگاهی، تمام عمر خود را به عنوان محقق صنعتی در IBM سپری کرد و در سال ۱۹۷۲ به عنوان عضوی از IBM منصوب شد.

تحقیقات و دستاوردهای جان کاک

بیشتر فعالیت‌های جان کاک در زمینه معماری کامپیوتر بود. از جمله این موارد می‌توان به IBM 801 اشاره کرد. این مینی کامپیوتر بعدتر در بسیاری از پروژه‌های IBM مورد استفاده قرار گرفت. البته پروژه IBM 801 توسط مرکز تحقیقاتی توماس واتسون انجام می‌شد اما کاک بیشترین فعالیت را در این پروژه داشت. در همین پروژه بود که کاک متوجه شد که هماهنگ کردن معماری‌ها با دستورات ساده‌تر می‌تواند تاثیر به سزایی در کارایی عملیات داشته باشد. او سپس با ادامه دادن همین ایده، توانست معماری ریسک یا همان RISC را ارائه کند.
معماری ریسک یا Reduced Instruction Set Computer یک معماری مبتنی بر دستورات کوچک و سریع بود. یعنی به جای استفاده از تعداد زیادی دستور پیچیده، از دستورات کوچک و ساده استفاده می‌شود. البته با این طراحی، CPU تنها قادر به اجرای تعداد محدودی عملیات است، اما این عملیات محدود را با سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهد.
او هم‌چنین یکی از سازندگان الگوریتم CYK بود. CYK یک الگوریتم برای تجزیه کردن (Parsing) گرامرهای مستقل از متن بود. هم‌چنین در زمینه تشخیص سخن و ترجمه ماشینی (ترجمه بوسیله کامپیوتر) از پیشگامان بود و بعدتر به همراه فردریک یلینِک ایده ساخت یک مدل زبانی برای تشخیص سخن را ارائه داد.
کاک در سال ۱۹۸۵ برنده جایزه ی Eckert–Mauchly و در سال ۱۹۸۷ برنده ی جایزه ی تورینگ شد. همچنین در سال ۱۹۹۱ مدال ملی فناوری و نوآوری و در سال ۱۹۹۴ مدال ملی علوم به او اهداشد.
در سال ۱۹۸۴ نیز مدال IEEE John von Neumann و در سال ۱۹۹۶ گواهی شایستگی موسسه فرانکلین را دریافت کرد. کاک در سال ۱۹۹۹ برنده ی جایزه ی مهندسی کامپیوتر Seymour Cray شد و نهایتا در سال ۲۰۰۰ مدال بنجامین فرانکلین به وی اهدا شد.
در سال ۲۰۰۲ ، به دلیل توسعه و پیاده سازی معماری رایانه ای و فناوری بهینه سازی برنامه، به عضویت موزه تاریخ رایانه درآمد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ