کاربردهای اینترنت اشیا (IoT)

0 31
۵/۵ - (۲ امتیاز)

با گسترش شبکه های بی سیم استفاده از کاربرد اینترنت اشیا نیز در حال افزایش است. کاربران با استفاده از این شبکه ها می تواند در هر زمان و هر مکان هر چیزی را کنترل کنند. طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۵ استفاده از این تکنولوژی تا حدی پیشرفت خواهد کرد که پس از آن، دستگاه های متصل به اینترنت بخش جدانشدنی از زندگی روزمره خواهدشد. هم اکنون نیز برخی از صنایع و همچنین کاربران بخش خانگی از اینترنت اشیا بهره می برند.
در مقاله “اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ آشنایی با اینترنت اشیا و کاربردهای آن” به کاربردهای مختلف این تکنولوژی به طور خلاصه اشاره شد. هدف ما در این مقاله بیان کاربردهای وسیع تر و کامل تر اینترنت اشیا است.

فهرست

کاربرد اینترنت اشیا در کسب و کارها

کسب و کارها به دنبال افزایش سود و جلب نظر مشتریان راه های متنوعی را دنبال می کنند. یکی از تکنولوژی هایی که می تواند در این امر کمک کننده باشد، اینترنت اشیا است. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین کاربردهای IoT در کسب و کارها می پردازیم.

اینترنت اشیا در صنعت

یکی از مفاهیم کاربردی در اینترنت اشیا، اینترنت صنعتی است. طبق بررسی ها پتانسیل استفاده از IoT در صنعت بسیار بالاست اما متاسفانه رشد فزاینده این دستگاه ها در بخش صنعتی به اندازه بخش کاربران عادی نیست. البته رشد IoT در بخش تولید نسبت به صنایع بزرگ وضعیت بهتری دارد. اینترنت اشیا در بخش تولید سبب کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت خدمات و کمک به منابع انسانی شده است. ناظران می توانند با استفاده از سنسورها به جمع آوری اطلاعات پرداخته و از آن ها برای نظارت و برنامه ریزی های آینده استفاده کنند.

اینترنت اشیا در خرده فروشی

در بخش خرده فروشی در کسب و کارها، استفاده از IoT رشد بیشتری نسبت به دیگر بخش ها داشته است. در این بخش اینترنت اشیا به مشتریان و خریداران در پیداکردن محصولات کمک خواهندکرد. تا موقعیت محصول مورد نظر را راحت تر پیدا کنند. همچنین به صاحبان این کسب و کارها در اطلاع از موجودی اقلام کمک می کند. آن ها نیز می توانند تبلیغات مبتنی بر مجاورت انجام دهند که همین امر سبب افزایش مشتریان آن ها خواهد شد.

اینترنت اشیا در کشاورزی

گسترش استفاده از دستگاه هایی که بدون دخالت انسان می توانند وظایف را برعهده بگیرند، کشاورزی را دچار تحول کرده است و با گسترش استفاده از دستگاه های اینترنت اشیا که می توانند نظارت و کنترل بر بخش های مختلفی همچون میزان آبیاری، نور، رطوبت و دما، وضعیت حاصل خیزی خاک و … را بر عهده بگیرند، کشاورزی به سمت هوشمندسازی پیش خواهدرفت. همین امر می تواند سبب کاهش خسارات و افزایش دقت و نظارت شود. اگرچه هنوز از بسیاری از قابلیت های هوشمندسازی در کشاورزی استفاده نشده است اما در کشورهای دارای صادرات پیشرفته به یک زمینه کاری مهم و قابل توجه و سرمایه گذاری تبدیل شده است.

کاربرد اینترنت اشیا در دولت ها

دولت ها به منظور بهبود شرایط شهروندان و کاهش هزینه های مازاد که می تواند در نتیجه سهل انگاری و عدم پیش بینی برخی از موقعیت ها باشد به دنبال استفاده از تکنولوژی هایی همانند IoT هستند که با کمک آن بتوانند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کرده و سطح خدمات رسانی به مردم را افزایش دهند. در ادامه به برخی از پرکاربردترین استفاده های اینترنت اشیا در خدماتی که دولت ارائه می دهد یا زیرساخت آن را فراهم می سازد اشاره خواهیم کرد.

اینترنت اشیا در بخش درمان و سلامت

هرساله دولت ها و بیمه ها به دلیل عدم کنترل و نظارت بر برخی از بیماری ها و بیماران هزینه های گزافی را متحمل می شوند. یکی از کاربردهای اینترنت اشیا نظارت و گزارش گیری لحظه ای وضعیت بیمار با استفاده از سنسورها و حسگرها و ارسال و آنالیز داده های به دست آمده به مرکز بهداشت است. همچنین اینترنت اشیا سبب می شود در صورت بروز مشکلات جدی همانند مشکلات جسمی یا روحی، مراکز بهداشتی و خدماتی در کوتاه ترین زمان ممکن مطلع شوند.
به منظور استفاده از خدمات اینترنت اشیا در بخش درمان لازم است که گجت های پوشیدنی همانند دستگاه های کنترل ضربان قلب و فشار به فرد متصل شود. اتصال این دستگاه ها به یک سیستم مرکزی که زیر نظر مراکز بهداشتی است سبب می شود که بتوان بروز برخی از مشکلات و بیماری ها را در افراد پیش بینی کرده و برای جلوگیری از بروز آن اقدامات لازم را به عمل آورد.  در رابطه با سالمندان و افراد ناتوان نیز استفاده از IoT می تواند سبب بهبود خدمات رسانی به این افراد و رفع نیازهای آن ها شود.

اینترنت اشیا در حمل و نقل

در بحث حمل و نقل اینترنت اشیا می تواند در دو حوزه بروز پیدا کند. یکی از آن ها خودروهای هوشمند است که می تواند سبب افزایش ایمنی و امنیت سرنشینان با کمک حسگرهایی که به منظور تشخیص شرایط جاده و ناهمواری ها طراحی شدند، شود. همچنین می توان از IoT به منظور رانندگی خودکار نیز استفاده کرد.
وجه دیگر اینترنت اشیا در حمل و نقل، سیستم های کنترلی و نظارتی همانند کنترل ترافیک هوشمند، پرداخت عوارض هوشمند، پارکینگ هوشمند و …. است. اطلاعات مربوط به این سیستم ها نیز توسط سنسورها دریافت شده و به سیستم مرکزی به منظور پردازش و تحلیل ارسال می شود.

اینترنت اشیا و کاربران عادی

پرمخاطب ترین بخش اینترنت اشیا مربوط به استفاده کاربران عادی است که این تکنولوژی برای آن ها برخی از شرایط و خدمات را بهبود داده و استفاده از بسیاری از دستگاه ها را برایشان جذاب تر کرده است. در ادامه پرکاربردترین و جذاب ترین بخش های مورد نظر کاربران عادی در استفاده از اینترنت اشیا را مطرح خواهیم کرد.

اینترنت اشیا و خانه هوشمند

شاید جذاب ترین بخش استفاده از اینترنت اشیا برای کاربران عادی، بهره گیری از آن در خانه های هوشمند و زندگی روزمره و کمک به تسهیل امور زندگی است. دستگاه های اینترنت اشیا در این بخش شامل سیستم های تهویه، گرمایش، روشنایی، امنیتی و حتی هوشمندسازی دستگاه هایی همانند اجاق گاز، ماشین ظرفشوی و لباسشویی، یخچال و …. می شود.
اگر بخواهیم کاربرد اینترنت اشیا را در خانه هوشمند با مثالی بهتر بیان کنیم می توانیم به کنترل سیستم های گرمایشی – سرمایشی از طریق این تکنولوژی اشاره کنیم که سبب می شود این دستگاه ها با توجه به دمای بیرون و داخل خانه، دمای مطلوب را در نظر گرفته و سیستم ها را روی آن تنظیم کنند و از این طریق از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری به عمل می آید.
دستگاه هایی که با استفاده از IoT کار می کنند، می توانند به گونه ای تنظیم شوند که همیشه در زمان مشخصی، وظیفه ای را انجام دهند. برای مثال فرض کنید شما دستگاه چای ساز یا قهوه سازی دارید که هر روز در زمان مشخصی برای شما چای یا قهوه آماده می کند و پس از آماده سازی نوشیدنی مورد علاقه شما به طور خودکار خاموش می شود.
با توجه به موارد بیان شده به طور کلی می توان گفت خانه هوشمند در کنار چالش هایی که استفاده از آن به دنبال دارد، در پی کمک به زندگی راحت تر و کاهش دخالت کاربر در امور داخلی خانه است.

اینترنت اشیا و شهر هوشمند

شهر هوشمند عبارتی است که در سال های اخیر زیاد شنیده می شود. بحث پیرامون این واژه و کاربردهای آن به دلیل چالش های گوناگون از جمله مسائل امنیتی و فراهم کردن زیرساخت ها زیاد است. به طور کلی به نظر می رسد شهر هوشمند مجموعه ای است که از کنار هم قرارگرفتن کاربردهای اینترنت اشیا از کاربرد خانگی گرفته تا حمل و نقل و کسب و کار تشکلی می شود.
استفاده از اینترنت اشیا در دهه ی اخیر به شدت در حال افزایش است. این رشد در کشورهای پیشرفته بیشتر نمود پیدا کرده است. علت آن هم فراهم بودن زیرساخت ها و بسترهای مناسب در این کشورها است. طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۵ حدود ۴۱.۶ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا وجود خواهد داشت. کاهش قیمت حسگرها و سنسورها و فراهم آوردن اطمینان خاطر برای کاربران و صنایع و دولت ها به منظور استفاده از مزایای این تکنولوژی سبب افزایش استفاده و بهره مندی از مزایای آن خواهدشد.

سخن پایانی

در این مقاله با در نظر گرفتن بخش های اصلی کاربردهای اینترنت اشیا برخی از موارد استفاده از آن را مطرح کردیم. ذکر این نکته حائز اهیمت است که استفاده از این تکنولوژی به کاربردهای مطرح شده محدود نبوده و هر روزه در حال روشن شدن زویای مختلف استفاده از IoT در کاربردها و بخش های مختلف هستیم. در همین راستا در مقالات آینده با دیگر مباحث مرتبط به اینترنت اشیا آشنا خواهیم شد.

درباره ما

آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ