هکتیویسم یا Hacktivism چیست؟ آشنایی با هکتیویسم و انواع آن

0 132
۵/۵ - (۳ امتیاز)

فهرست

هکتیویسم چیست؟

هکتیویسم زمانی اتفاق می افتد که فعالان سیاسی یا اجتماعی از فناوری رایانه برای اظهارنظر در حمایت از یکی از اقدامات خود استفاده می کنند. در بیشتر موارد، هکتیویسم بر اهداف دولتی یا شرکتی تمرکز دارد، اما می تواند شامل هر نهاد مهمی مانند گروه های مذهبی، فروشندگان مواد مخدر، تروریست ها و … شود. Hack یعنی نفوذ به رایانه شخصی. Activism به ارتقای دیدگاه اجتماعی اشاره دارد. “هکتیویسم” ترکیبی از این دو است.

همه حملات هکتیویستی برای تقویت ایدئولوژی یا مقابله با چیزی است که هکتیویست ها آن را تهدیدی برای اهداف خود می دانند. روش هایی که توسط هکتیویست ها استفاده می شود، شدت و قانونی بودن اقدامات آنها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، وقتی هکتیویست ها یک جنبش آنلاین را برای ترویج استفاده رایگان از اینترنت سازماندهی می کنند، لازم نیست هیچ قانونی را نقض کرده یا به کامپیوتر کسی حمله کنند. از سوی دیگر، هکتیویسم زمانی می تواند به جنایت سایبری تبدیل شود که از حملات سایبری مانند حملات انکار سرویس (DoS) برای از بین بردن رایانه ها و خسارت به شرکت ها استفاده شود. در بسیاری از موارد، هکتیویسم تنها تهدیدی برای سازمان ها یا افرادی است که از اعتقادی برخلاف موضع هکتیویست ها حمایت می کنند.

اهداف هکتیویسم


هکتیویسم معمولاً به دنبال تحقق یک یا چند هدف زیر است:

توقف یا قطع تامین مالی تروریسم
قوانین سانسور وضع شده توسط دولت را بررسی کنید
علیه جنگ صحبت کنید
از رسانه های اجتماعی برای کمک به افراد سانسور شده یا کسانی که حقوق آنها نقض می شود استفاده کنید
علیه سرمایه داری صحبت کنید
به وب سایت های دولتی که سعی می کنند تحولات سیاسی را خنثی کنند حمله کنید
ترویج دموکراسی و آزادی بیان
به مهاجران کمک کنید تا از مرزهای کشور عبور کنند
به خیزش های محلی کمک کنید
قدرت یک شرکت را تضعیف کنید
بی اعتبار کردن یا حمله به مقامات دولتی

انواع هکتیویسم

هکتیویسم در مقوله های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا می خواهیم چند مورد از انواع هکتیویسم که بیشتر از دیگر روش ها مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی کنیم.

حملات Denial-of-Service

وقتی مردم از نافرمانی مدنی برای آگاهی از موضوعی استفاده می کنند ، ممکن است تحصن را سازماندهی کنند. در این نوع اعتراض ، از آنجا که ده ها یا صدها نفر به طور فیزیکی در داخل یک منطقه نشسته اند ، کارهایی که باید در آنجا انجام شود باید متوقف شود. از آنجا که انجام تجارت مجبور به توقف است ، فعالان توجه عموم را به خود جلب می کنند.

هکتیویست ها هنگام درگیر شدن در حمله DoS از روش مشابهی استفاده می کنند. اگرچه آنها هیچ یک از محتوای یک وب سایت را تغییر نمی دهند، اما می توانند سایت را با درخواست ها پر کرده، سرور آن را مسدود کرده و آن را برای بازدیدکنندگان معمولی بی فایده کنند.

Doxing

داکسینگ شامل عمومی شدن اسناد حساس یا شرم آور است. غالباً افراد در صورت آگاهی عموم از فعالیتهای خصوصی آنها ، چیزهای زیادی برای از دست دادن دارند. به عنوان مثال می توان به مقامات دولتی ، مدیران شرکت ، ارتش یا نیروی انتظامی اشاره کرد. بسته به نوع اسنادی که در معرض دید عموم قرار می گیرد ، در صورت افشای برنامه های محرمانه ، محاکمه ممکن است منجر به هر چیزی از خجالت تا به خطر انداختن استراتژی های نظامی شود.

لو رفتن اطلاعات بوسیله هکتیویسم

هکتیویست ها اطلاعات را نه تنها برای تعقیب یک سازمان یا شخصی که مخالف اعتقادات آنها است ، بلکه برای ایجاد تبلیغات فاش می کنند. هنگامی که اطلاعات دقیقی منتشر می شود ، خبرگزاری ها به سرعت آن را منتشر می کنند. اگر اخباری به گروه ، جنبش یا نشریات هکتیویست مانند ویکی لیکس اعتبار می دهد ، این جنبش قدرت ، اعتبار و احترام می یابد.

Geo-bombing

در بمباران جغرافیایی ، یک هکتیویست از ویژگی موقعیت مکانی جغرافیایی استفاده می کند تا به بینندگان یک ویدئو بداند کجا فیلمبرداری شده است. این اغلب برای دیدن بینندگان استفاده می شود تا ببینند زندانیان سیاسی یا فعالان حقوق بشر در کجا نگهداری می شوند.

تغییر کدهای وب سایت

حملات DoS بر محتوای وب سایت مورد نظر تأثیر نمی گذارد ، اما وقتی هکتیویست ها کد وب سایت را تغییر می دهند ، یا پیامی یا خطایی برای بازدیدکنندگان ظاهر می شود. به این ترتیب ، آنها می توانند تصویر و پیام یک سازمان را دوباره تعریف کنند ، و در تلاش برای تغییر نگرش عموم مردم از شرکت ، در قالب “هک تعریف” شرکت کنند. برای دسترسی به اطلاعات سرپرست سایت ، هکر ممکن است از نرم افزار keylogger یا وب سایت های جعلی برای سرقت اطلاعات ورود استفاده کند تا بتواند جعل هویت سرپرست را انجام دهد و کد را تغییر دهد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ