ادزگر دایکسترا | Edsger Dijkstra

0 317
امتیاز دهید!

?ادزگر دایکسترا دانشمند علوم کامپیوتر و طراحی و توسعه نرم‌افزار بود که در سال ۱۹۳۰ در روتردام متولد شد. او بیشتر بواسطه توسعه ساختارهای طراحی نرم‌افزار شناخته می‌شود و در این زمینه اقدامات موثری را نیز انجام داده است.

ابداعات و حوزه پژوهشی دایکسترا


?دایکسترا یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های حوزه علوم کامپیوتر بود که هم به لحاظ تئوری و هم به لحاظ عملیاتی باعث بوجود آمدن نگرشی جدید در این زمینه شد. اقدامات و ابداعات او دامنه وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهد که از بارزترین آن‌ها می‌توان به ساختار کامپایلرها، سیستم‌های عامل، سیستم‌های توزیع‌شده، برنامه‌نویسی ترتیبی و همروند، متدولوژی برنامه‌نویسی و اصلاح ساختار طراحی زبان‌های برنامه‌نویسی اشاره کرد.
?بسیاری از مقالات و ابداعات دایکسترا، سرچشمه‌ای برای تولید مقالات جدیدتر شد. هم‌چنین بسیاری از استانداردهای موجود در دنیای امروز کامپیوتر را می‌توان متعلق به او دانست.
?یکی از تاثیرگذارترین اقدامات دایکسترا، تغییر نگرش دنیا نسبت به برنامه‌نویسی بود. در گذشته برنامه‌نویسی و مباحث مربوط به کامپیوتر بیشتر یک هنر به حساب می‌آمد تا یک شاخه‌ای از علم. دایکسترا را می‌توان یکی از مهم‌ترین افرادی دانست که این تغییر نگرش را طی مقالات و اقدامات خود، ایجاد کرد و کمک زیادی به مقبولیت کامپیوتر به عنوان شاخه‌ای از علم کرد.

برنامه‌نویسی ساختارمند یا Structured Programming


?یکی از اقداماتی که دایکسترا در راستای بهبود برنامه‌نویسی انجام داد، ارائه مفهوم Structured Programing یا همان برنامه‌نویسی ساختارمند بود. برنامه‌نویسی ساختارمند، یکی از پایه‌های اساسی در تولد “مهندسی کامپیوتر” بود. این مفهوم باعث شده بود تا برنامه‌نویسان بتوانند پروژه‌های بزرگ و پیچیده‌ خود را راحت‌تر مدیریت کنند. بعدتر مفاهیم جدید دیگری نیز بر این اساس بوجود آمد که برنامه‌نویسی شی‌گرا یکی از بارزترین آن‌ها بود.

الگوریتم‌های ارائه شده توسط دایکسترا


?موارد زیر تنها بخش کوچکی از دستاوردهای دایکسترا می‌باشد که یا به تنهایی آن‌ها را خلق کرده و یا در توسعه و پیشرفت آن‌ها تاثیر بسزایی داشته است: الگوریتم دایکسترا، الگوریتم DJP، الگوریتم Dekker، الگوریتم‌های جلوگیری از بن‌بست، الگوریتم‌های همروندی، Algol، مفهوم Call Stack، برنامه‌نویسی همروند، مفهوم برنامه‌نویسی چندنخی، سیستم‌های تحمل‌‎پذیر خطا و …

تالا مشاهیر

ارسال یک پاسخ