دوره جامع CMD حرفه ای با رویکرد مدیریت سیستم | آموزش CMD مبتدی تا پیشرفته

0 290
۵/۵ - (۵ امتیاز)

فهرست

CMD چیست؟

CMD مفسرِ خطِ فرمانِ پیش فرضِ سیستم عامل ویندوز است. مفسر خط فرمان، ابزاری است که به کمک آن می توان با سیستم عامل ارتباط برقرار کرد. حدودا هر کاری که در محیط گرافیکی قابل انجام است، بوسیله محیط خط فرمان نیز قابل انجام است. بوسیله CMD می توان فضای ذخیره سازی، شبکه، کانفیگ سیستم، فایروال و … را مدیریت و مشاهده کرد. همین امکان کافیست تا یک مدیر یا تکنیسن شبکه مجذوب استفاده از CMD شود. اگر بخواهیم از مزیت های استفاده از CMD صحبت کنیم، می توانیم چندین پاراگراف بنویسیم. اما همانطور که بطور خلاصه در ویدیو جلسه اول و دوم ذکر کرده ایم، برجسته ترین مزیت های استفاده از CMD بصورت زیر هستند:

  • کاربری ساده 
  • Multitasking
  • ارتباط از راه دور
  • اسکریپت نویسی و اتوماسیون عملیات
  • سرعت بالا در انجام عملیات
  • امکان مدیریت راحت تر عملیات

کاربری ساده

CMD با داشتن رابط کاربری ساده، میتواند یک گزینه بسیار محبوب برای متخصصان حوزه IT باشد. برای استفاده از CMD کافیست دستور موردنظرتان را وارد کنید تا مفسر بلافاصله آن را به گوش سیستم عامل برساند! برای مثال اگر میخواهید فایروال خود را خاموش/روشن کنید، کافیست CMD خود را باز کنید و تنها با وارد کردن یک دستور آن را روشن/خاموش کنید. کاری که اگر بخواهید از طریق محیط گرافیکی انجام دهید، شاید نیازمند چندین کلیک و گشتن در منوهای مختلف ویندوز باشد! این مساله وقتی مهم می شود که بدانید یک تکنسین یا مدیر شبکه، نیاز دارد بارها و بارها در منوهای مختلف بدنبال تغییر دادن چیزی است! مجموع این عملیات اگر قرار باشد از محیط گرافیکی انجام شود بسیار وقت گیر و خسته کننده خواهد بود. خصوصا وقتی که بانیم ویندوز دائما محیط گرافیکی خود را دست خوش تغییرات می کند و ممکن است برای روشن/خاموش کردن فایروال در ویندوز ۱۰، ۸.۱، ۷ و XP باید مسیرهای مختلفی را طی کنید! طبیعتا برای یک ادمین شبکه که کارهای بسیار مهم تری دارد، خوشایند نیست که برای انجام یک تغییر کوچک در ویندوز، مدت زیادی را صرف پیدا کردن یک گزینه کند.

Multitasking

وقتی با رابط گرافیکی یا همان GUI یک سیستم عامل مثل ویندوز کار می کنید در هر لحظه تنها یک عمل را می توانید انجام دهید. انجام همزمان و هماهنگ کار ها با محیط گرافیکی ویندوز کمی سخت و زمان بر است. اما در محیط خط فرمان براحتی می توانید کارهای مختلف را انجام دهید. چرا که انجام عملیات مختلف در محیط خط فرمان منوط به دانستن دستور آن می باشد. اگر شما بدانید که دستور روشن/خاموش کردن فایروال، کارت شبکه و … چیست، براحتی با زدن دستور مربوط به هر کدام می توانید عملیات را انجام دهید و نیازی نیست.

ارتباط از راه دور

به هنگام استفاده از ارتباطات از راه دور، بحث خط فرمان بسیار اهمیت پیدا می کند. فرض کنید یک سرور در محل کار خود دارید. برای ارتباط با این سرور دو راه کلی پیش روی شما است. یکی ارتباط گرافیکی و استفاده از RDP و دیگری ارتباطات مبتنی بر خط فرمان. بوسیله این ارتباطات، مدیران و متخصصان شبکه می توانند سرور خود را کنترل کنند.

اسکریپت نویسی و اتوماسیون عملیات

کمک گرفتن از اسکریپت ها برای انجام عملیات مختلف امری بسیار مهم می باشد. بسیاری از مدیران شبکه، عملیات مختلفی را در قالب اسکریپت در آورده اند و بجای اینکه هر بار تعداد زیادی دستور را تکرار کنند، به اجرای آن اسکریپت ها بسنده می کنند. این کار باعث می شود سرعت عملیات به شدت بالا برود و مدیران شبکه بجای صرف زمان زیادی برروی انجام عملیات مختلف تنها یک اسکریپت را اجرا کنند.

سرعت بالا در انجام عملیات

سرعت بالا در انجام عملیات بوسیله CMD همواره مورد توجه متخصصان حوزه IT بوده است. وقتی به دنبال انجام یک عملیات بوسیله رابط گرافیکی سیستم عامل خود هستید، عموما زمان زیادی لازم است تا در منوهای مختلف بدنبال گزینه مورد نظر بگردیم. علاوه بر این عموما در پیکربندی هایی که از طریق محیط گرافیکی انجام می شوند لازم است چندین مرحله شامل تایید، ادامه و اتمام عملیات را طی کنیم. در صورتی که با اجرای یک دستور چنین مسائلی وجود ندارد و با اجرای دستور عملیات فورا اجرا می شود.

امکان مدیریت راحت تر عملیات

از نظر مدیریت عملیات، CMD دست مدیران شبکه را کاملا باز می گذارد. در شرایطی که عملیات مختلفی باید توسط مدیران شبکه کنترل شود، نیاز است سرعت عمل تا حد قابل قبولی حفظ شود. مدیران شبکه با کنترل عملیات مدنظر خود از طریق CMD، می توانند به راحتی فضای ذخیره سازی، سرویس ها و فیچرهای اکتیو دایرکتوری، کاربران و … را مدیریت کنند.

دوره جامع آموزش CMD با رویکرد مدیریت سیستم

در این دوره قصد داریم CMD و دستورات آن را با دقت و کیفیت بالایی مورد بررسی قرار دهیم. مهم ترین نکته در مورد این دوره این است که تا حد امکان سعی شده از بیان پشت سر هم و بی هدف دستورات جلوگیری شدیدا خودداری شود. در این دوره سعی شده دستوراتی که از نظر موضوع به یکدیگر مشابه هستند در کنار یکدیگر تدریس شوند تا مخاطبان راحت تر آن ها را در ذهن خود قرار دهند. علاوه بر این سعی شده تمامی دستورات بصورت کاربرد-محور توضیح داده شوند. یعنی بجای اجرای دستورات و آپشن های مختلف آن ها، هدف و کاربرد دستور مورد بررسی قرار گیرد. برای درک بهتر دستورات از ابزارهای مکمل همانند وایرشارک، Procmon و … برای نیز کمک گرفته شده است.

مطالب دوره آموزش CMD چقدر کاربردی هستند؟

در دوره آموزش CMD سعی شده است تا تمام مطالب بصورت کاربردی بیان شوند. تاکید ما در این دوره برروی کاربردها می باشد. بنابراین سعی شده از تدریس دستورات CMD بدون گفتن کاربرد آن ها کاملا خودداری شود. در این دوره سعی شده تا حد امکان با استفاده از ابزارهای جانبی مثل وایرشارک، مجموعه Sysinternals و … برای درک بهتر موضوعات استفاده شود.

آیا دوره CMD یک دوره مبتدی است؟

خیر. دوره CMD با هدف استفاده در محیط حرفه ای و توسط متخصصین حوزه IT ساخته شده است. اما در این دوره تلاش کردیم که مباحث را بصورت مبتدی تا پیشرفته بیان کنیم. یعنی با وجود ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی، سعی کردیم تمام پیش نیازهای لازم برای یادگیری مباحث هر درس را درون دوره بیان کنیم و از دادن ارجاع به دیگر منابع خودداری کنیم. بنابراین مخاطبان این دوره باید بدانند که با وجود تخصصی بودن مباحث این دوره، مباحث به طور کامل از سطح مقدماتی تدریس می شوند و مرحله به مرحله پیشرفته می شوند.

با شرکت در دوره جامع آموزش CMD چه مطالبی یاد می‌گیریم؟

مخاطبان پس از شرکت در دوره جامع آموزش CMD یاد میگیرند که چطور می توانند سیستم تحت مدیریت خود را از طریق CMD مدیریت کنند. کاربران پس از گذراندن این دوره می توانند بوسیله CMD مدیریت و بررسی فایل سیستم، مدیریت و بررسی شبکه، بررسی و مدیریت پیکربندی های سیستم و … را در بر بگیرند. این دوره با هدف قرار دادن مدیران و تکنسین های شبکه، کمک می کند تا علاقه مندان همانند یک فرد حرفه ای به استفاده از CMD بپردازند. علاوه بر این، در طول دوره سعی می شود تمامی مباحث و دستورات بصورت کاربردی مطرح شوند. یعنی از تدریس بدون برنامه و نادقیق مباحث به شدت خودداری شده است. علاوه بر این، در سیلابس این دوره سعی شده تا مباحث هم موضوع و شبیه به هم، در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا در ذهن مخاطبان به بهترین شکل ممکن قرار بگیرند.

چطور می‌توانم از کیفیت دوره آموزش CMD اطمینان حاصل کنم؟

این دوره شامل دو جلسه رایگان می‌باشد. علاقه‌مندان می‌توانند قبل از خرید دوره، با مشاهده این دو جلسه از خرید خود اطمینان حاصل کنند. همچنین محتوای ویدیویی دوره برای راحتی کاربران، قابل دانلود بوده و دانشجویان دوره می‌توانند ویدیوها را دانلود و مشاهده کنند. علاوه بر این، تمامی پیش‌نیازهای این دوره بصورت رایگان در قالب متن و ویدیوی آموزشی درون وب سایت آکادمی ترجنس قرار گرفته است. فراگیران در صورتی که با ابهام یا اشکالی مواجه شوند، علاوه بر امکان ارتباط مستقیم با متخصصان ترجنس می‌توانند از محتوای رایگان آکادمی ترجنس استفاده کنند.

شرکت در دوره جامع آموزش CMD

برای شرکت در دوره جامع آموزش CMD با رویکرد مدیریت سیستم، می توانید برروی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه مربوط به دوره شوید. بلافاصله پس از ثبت نام موفقیت آمیز در دوره، می توانید به محتوای دوره دسترسی پیدا کنید:

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ