مهم ترین چالش های فضای رایانش ابری یا Cloud Computing

0 59
۵/۵ - (۲ امتیاز)

رایانش ابری یا Cloud Computing همان طور که پیش از این نیز بحث شد یکی از فناوری های نسبتا جدیدی است که مزایای زیادی را برای کاربران در حالی که حجم داده ها روزانه در حال افزایش است، به دنبال دارد. اما در کنار این مزایا گاهی چالش های مهمی پیش روی رایانش در فضای ابری قرار می گیرد یا برخی از مزایا مانند شمشیر دو لبه اند که استفاده نادرست از آن ها می تواند سازمان ها را دچار چالش های منفی کند. در این مقاله پیرامون مهم ترین چالش هایی که به صورت عمومی می تواند پیش روی فضای ابری باشد، صحبت خواهیم کرد.

فهرست

امنیت فضای ابری

شاید بتوان گفت امنیت فضای ابری بزرگترین چالش مالکان داده، کاربران و کارگزاران این حوزه باشد. بیشترین نگرانی مالکان داده در فضای ابری این است که داده ها در ابر تحت نظارت مستقیم آن ها نخواهد بود و در صورتی که کارگزار مسائل امنیتی را به خوبی رعایت نکند و اطمینان خاطر برای کاربران و مالکان فراهم نشود، استفاده از ابر گسترش نخواهد یافت.
در مقاله رایانش ابری چیست؟ به سرویس های مختلفی که ابر می تواند ارائه دهد، اشاره کردیم. در واقع می توان گفت نگرانی در رابطه با چالش های امنیتی در هریک از این سرویس ها و خدمات می تواند وجود داشته باشد. به بیان بهتر، کارگزار یا فراهم کننده سرویس ابری باید بتواند زیرساختی ایمن به منظور اعتمادسازی در مشتریان ایجاد کند. از جمله مسائلی که می تواند امنیت بیشتری برای فضای ابری فراهم سازد، انجام احراز هویت و همچنین اعطای مجوز دسترسی به کاربران، رمزنگاری داده ها و … است. با این حال می توان گفت از مهم ترین حملات و خطراتی که می تواند در این فضا، مشتریان را تهدید کند عبارتند از نشت اطلاعات، سرقت هویت، هک رابط های کاربری، استفاده از آسیب پذیری های زیرساخت، آلوده کردن به بدافزارها. مشکلات امنیتی که برای فضای ابری و در سرویس دهی به وجود می آید، می تواند سبب کاهش اعتماد مشتریان و عدم استفاده آن ها از این محیط شود.

مکان جغرافیایی خدمات ابری

از جمله مزیت های رایانش ابری یا Cloud Computing عدم وابستگی به مکان جغرافیایی بود. اما همین امر می تواند چالشی پیش روی استفاده کنندگان از رایانش ابری نیز قرار دهد. به طور کلی مشتریان از محل فیزیکی قرارگرفتن داده ها و انجام پردازش ها روی آن ها مطلع نیستند. از طرفی بسیاری از مشتریان امروزه از سرویس های ابری بین المللی استفاده می کنند. همین عوامل می تواند به دلیل متفاوت بودن قوانین کشورها، استفاده از فضاهای ابری بین المللی را با چالش های حقوقی مواجه سازد. به همین دلیل نیاز است قوانینی وضع شود که اطلاعات کاربران دچار مشکل نشوند.

شفافیت در ارائه خدمات ابری

به طور کلی هنگامی که مشتریان از چگونگی ارائه خدمات به خصوص از نظر مکانی اطمینان حاصل نکنند و این قضیه برای آن ها شفاف نباشد، اعتماد کمتری به استفاده از خدمات به خصوص در رایانش ابری که فناوری نسبتا جدیدی نیز هست، می کنند. به دلیل اینکه پردازش و نگهداری داده ها در مکانی صورت می گیرد که از چشم کاربر و مشتری پوشیده است، شفاف نبودن امور در صورتی که کارگزار قدمی در راستای اعتمادسازی برندارد، مشکل زا خواهدبود. به منظور پیشگیری از این مشکلات لازم است که قوانینی به منظور شفاف سازی خدمات و سرویس دهی فضای ابری وضع شود. یکی از مهم ترین مسائل در بحث شفاف سازی، ارائه اطلاعات دقیق کارگزار، منابع مورد استفاده و محل پردازش داده ها است.

وابستگی ارائه خدمات ابری به شبکه

امکان ارائه خدمات با کیفیت مناسب از طرف ابر و انتقال مناسب حجم عظیمی از داده ها به سرور، نیازمند دسترسی به شبکه پرسرعت است. در صورت محدودبودن پهنای باند یا قطع ناگهانی شبکه، ارائه سرویس و خدمات دهی مختل خواهدشد. به همین دلیل کارگزاران و ارائه دهندگان خدمات باید بتوانند پهنای باند مناسب را فراهم کرده و از عدم قطعی شبکه اطمینان حاصل کنند. فراهم کردن پهنای باند مناسب و بالا معمولا شرکت ها و سازمان ها را متحمل هزینه می کند.

هزینه های رایانش ابری

مدیریت هزینه های ابری به یکی از چالش هایی تبدیل شده است که در صورت عدم مدیریت صحیح آن می تواند سازمان ها و شرکت ها را دچار بحران سازد. یکی از دلایلی که می تواند افزایش هزینه را به دنبال داشته باشد، عدم توجه کافی کاربران به متوقف کردن سرویس ها و خدماتی است که دیگر از آن ها استفاده نمی کنند. همچنین ممکن است مشتریان هزینه هایی را برای سرویس هایی پرداخت کنند که هیچگاه از آن ها استفاده نکنند. یکی از هزینه های پنهانی که ممکن است خیلی مورد توجه قرار نگیرد، بهینه سازی منابع است که در این صورت سرورها اگرچه هزینه ی کامل آن ها پرداخته شده است، اما از تمام پتانسیل و توان خود استفاده نمی کنند.

حذف داده ها از فضای ابری

به دلیل ناشناخته بودن فضای ابری برای مشتری، نگرانی از عدم حذف کامل داده ها به خصوص داده های شخصی هنگامی که کاربر دیگر از خدمات ابر استفاده نمی کند یا تمایل به حذف بخشی از داده ها یا همه ی آن ها دارد، وجود دارد. همچنین ممکن است نگهداری از برخی داده ها با برچسب زمانی همراه باشد که لازم است پس از پایان یافتن مهلت استفاده به طور کامل حذف شوند. همه ی این عوامل، نیازمند وضع قوانینی واضح و شفاف به منظور ایجاد اطمینان در کاربر برای حذف کامل داده ها و پیشگیری از سواستفاده از آن ها یا نشت اطلاعات است.

سخن پایانی

فضای ابری و رایانش ابری به دلیل پوشیده بودن مکان فیزیکی آن از کاربر می تواند مشتریان را در استفاده از این فضا دچار تردید کند. اگرچه این فضا چالش های زیادی را پیش رو دارد اما مزایای مهم آن به خصوص با افزایش داده ها باز هم سازمان ها و شرکت های بزرگ را به استفاده از آن سوق می دهند. در این مقاله در رابطه با مهم ترین چالش هایی که همه ی ارائه دهندگان و مشتریان ابر می توانند به طور عمومی با آن مواجه شوند، صحبت کردیم. در مقالات آینده به دیگر مباحث مربوط به ابر و رایانش ابری یا Cloud Computing خواهیم پرداخت.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ