برایان کرنیگان | Brian Kernighan

0 164
امتیاز دهید!

? برایان کرنیگان دانشمند علوم کامپیوتر است که در سال ۱۹۴۲ در تورونتو متولد شد. او بیشتر بواسطه همکاری با دنیس ریچی و کن تامسون در پروژه‌های Bell Labs شناخته می‌شود.
? برایان کرنیگان تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه تورونتو و در رشته فیزیک آغاز کرد. سپس با دکتری مهندسی برق از دانشگاه پرینستون به اتمام رساند.
? ابداعات کرنیگان عموما در حوزه توسعه نرم‌افزار بودند. نتیجه آن‌ها را می‌توان در زبان‌های سی، بیسیک، فورترن، پاسکال و البته سیستم‌عامل یونیکس مشاهده کرد.

فعالیت‌های کرنیگان

? او به واسطه حضور در Bell Labs و همکاری‌هایی که با کن تامسون و دنیس ریچی داشت، از عوامل موثر در توسعه یونیکس و زبان سی شناخته می‌شود. هم‌چنین او جزو کسانی بود که به ترویج فلسفه یونیکس کمک زیادی کرد. کمک‌های او در قالب توسعه پروژه و البته انتشار مقالات و نوشته‌هایی در این زمینه بود.
? یکی از معروف‌ترین مواردی که بصورت مشترک توسط کرنیگان و ریچی نوشته و منتشر شد، کتاب The C Programming Language بود. این کتاب در اصل اولین مرجع زبان C بود. چرا که توسط سازندگان آن نوشته شده بود و یک مستندسازی کامل از زبان سی بود.
? کرنیگان چندین کتاب دیگر را نیز منتشر کرد که در زمینه خود جز بهترین‌ها به حساب می‌آیند. برای مثال کتاب The Unix Programming Environment در اصل مستند یونیکس به حساب می‌آید و بسیاری از افراد برای آشنایی با یونیکس و فضای آن، کتاب مذکور را مرجع کار خود قرار می‌دادند.
? کرنیگان از سازندگان زبان AWK نیز بود. او به همراه دیگر سازندگان نظیر Aho، کتاب The AWK Programming Language را برای معرفی قابلیت‌ها و آموزش این زبان به انتشار رساندند.

ارسال یک پاسخ