بیلی ویتفیلد دیفی | Bailey Whitfield Diffie

0 241
۵/۵ - (۴ امتیاز)

زندگی و تحصیلات

بیلی ویتفیلد دیفی، رمزنگار آمریکایی است که در ۵ ژوئن ۱۹۴۴ در واشنگتن متولد شد. شهرت او بیشتر به واسطه ابداعاتش در زمینه رمزنگاری است. علاقه او به رمزنگاری از سن ۱۰ سالگی و زمانی که پدرش کل قفسه رمزنگاری کتابخانه کالج نیویورک را به خانه آورد، آغاز شد.
دیفی با یک دیپلم محلی فارغ التحصیل شد و پس از آن در دانشگاه MIT به تحصیل در رشته ریاضیات در مقطع کارشناسی پرداخت و در سال ۱۹۶۵ از آنجا در حالی که رویای رفتن به برکلی را در سر داشت، فارغ التحصیل شد.
او در حین و البته بعد از مدت تحصیل خود در دانشگاه MIT شروع به برنامه‌نویسی کرد. در این مدت با کامپیوتر و مباحث آن آشنایی بیشتری پیدا کرد. هم‌چنین در همین حین در MITRE که پیمانکار مسائل دفاعی است، مشغول به کار شد. در زمان فعالیت در MITRE، دیفی به توسعه Mathlab (سیستم پایه‌ای که Macsyma برروی آن سوار بود) و دیگر برنامه‌ها مشغول بود.

تحقیقات و دستاوردهای بیلی ویتفیلد دیفی

دیفی پس از کسب تجربه کافی در در MITRE، جذب آزمایشگاه هوش‌مصنوعی دانشگاه استنفورد شد. دیفی در آنجا برروی LISP و مسائل Correctness کار می‌کرد. البته در حین این فعالیت‌ها برروی رمزنگاری و امنیت نیز کاری می‌کرد.
کمی بعد دیفی کاملا برروی رمزنگاری متمرکز شد. در این حین با دوست خود (که بعدا با او ازدواج کرد) یعنی ماری فیشر (Mary Fischer) آشنا شد. او و فیشر بواسطه یکی از دوستان خود با مرکز فرماندهی تحقیقات IBM یا همان Thomas J. Watson Research Center ارتباط برقرار کردند. در این مرکز دیفی با مارتین هلمن (Martin Hellman) آشنا شد.
 هلمن استاد دانشگاه استنفورد در رشته برق بود که اتفاقا برروی رمزنگاری تحقیق می‌کرد. بعد از چند ملاقات ابتدایی بین این دو، مارتین هلمن، دیفی ویتفیلد را برای بخش تحقیق و توسعه در زمینه کامپیوتر و رمزنگاری استخدام کرد. البته بواسطه این آشنایی دیفی مدتی را در دانشگاه استنفورد به تحصیلات دکتری پرداخت که در آن ناموفق بود و تحصیلات آکادمیک را رها کرد. البته همکاری دیفی و هلمن در زمینه غیرتحصیلی ادامه پیدا کرد و دیفی همچنان در آزمایشگاه هلمن مشغول به کار بود.
از همین حین دیفی و هلمن به شدت مدل پیشنهادی NBS که یک مدل برای رمزنگاری داده‌ها بر اساس یک کلید ۵۶ بیتی بود را مورد انتقاد قرار دادند. در حین این انتقاد، حدود پنج سال بود که دیفی و هلمن برروی مفهوم کلید عمومی (Public Key) فعالیت می‌کردند. در نهایت آن‌ها مدل خود را تحت عنوان “مدل تبادل کلید دیفی-هلمن” یا همان Diffie–Hellman key exchange ارائه دادند.
می‌توان گفت اگر مدل پیشنهادی آن‌ها نبود، رمزنگاری کلید عمومی نیز وجود نداشت. در اصل اگر مدل آن‌ها نبود بسیاری از الگوریتم‌های تست صحت نرم‌افزار، امضای دیجیتال، SSL، ارتباط امن و … وجود نداشت.
در سال ۲۰۱۵ به دلیل فعالیت ها، ایده ها و مقاله های دیفی و هلمن در حوزه رمزنگاری مدرن، این دو به طور مشترک برنده جایزه تورینگ شد. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز در زمینه علوم کامیپوتر محسوب می شود.
در سال ۱۹۹۲، دیفی از طرف موسسه فناوری فدرال سوئیس، دکترای افتخاری کسب کرد. همچنین عضو بنیاد مارکونی و عضو مدعو موسسه اسحاق نیوتن است. در سال ۲۰۰۸ نیز مدرک دکترای علوم از طرف رویال هالووی (Royal Holloway) به وی اعطا شد.
در سال ۱۹۸۱ نیز از طرف IEEE همراه با هلمن برنده جایزه شد. در سال ۲۰۱۰، مدال ریچارد همینگ موسسه مهندسان برق و الکترونیک به وی اعطا شد. سال ۲۰۱۱، دیفی به تالار مشاهیر مخترعان ملی معرفی شد و به‌خاطر تحقیقاتش با مارتین هلمن و رالف مرکل در زمینه رمزنگاری کلید عمومی، به عنوان عضوی از موزه تاریخ کامپیوتر انتخاب شد. در سال ۲۰۱۷ نیز به عنوان عضو خارجی انجمن سلطنتی (ForMemRS) انتخاب شد. در همان سال نیز به دلیل اختراع رمزنگاری کلید عمومی و مشارکت گسترده در حفظ حریم خصوصی به عضویت آکادمی ملی مهندسی درآمد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ