معرفی و دانلود کتاب Applied Cryptography (رمزنگاری کاربردی بروس اشنایر)

0 64
۵/۵ - (۴ امتیاز)

در بخش کتاب های امنیت اطلاعات کتابخانه آکادمی ترجنس به سراغ قفسه رمزنگاری و پروتکل ها می رویم و یکی از بهترین و جامع ترین کتاب های امنیت اطلاعات و رمزنگاری یعنی کتاب Applied Cryptography را انتخاب می کنیم و این کتاب ارزشمند را به صورت رایگان در اختیار همراهان عزیز قرار می دهیم.

رمزنگاری، اساس امنیت از هر نوعی!

امنیت اطلاعات و رمزنگاری دارای پیشینه بسیار طولانی و ارزشمندی می باشد. به طور کلی می توان گفت هرجا صحبت از امنیت می شود، یکی از پایه های مهم (به جرات می توان گفت مهم ترین پایه و اصلا پایه ی پایه ها) رمزنگاری می باشد. غیرممکن است یک معمار امنیت در معماری خود موتورهای رمزنگاری را نادیده بگیرد یا آن ها را کم اهمیت در نظر بگیرد. یا غیر ممکن است یه طراح دستگاه های امنیتی (منظورم Appliance است) رمزنگاری را در طراحی خود دخیل نکند. همین موارد را در طراحی نرم افزار و بررسی صحت آن نیز مشاهده می کنیم. اما رمزنگاری تنها در برقراری امنیت به کار نمی رود! رمزنگاری در نفوذ کاربرد بسیار زیادی دارد. برای مثال هنگامی که حمله ای چند مرحله ای طراحی می شود و سرور کنترل و فرمان (C&C / C2 / CC / Command & Control) حمله را کنترل می کند، اگر ارتباط رمز شده نباشد حمله به مراتب سریع تر لو می رود و عملیات جرم شناسی روی آن بسیار ساده تر می شود. از طرفی در بسیاری از حمله های حرفه ای و پیچیده مهاجم باید آمادگی کامل برای تعامل با موتورهای رمزنگاری را داشته باشد.
شاید بتوان گفت رمزنگاری پیچیده ترین بخش امنیت است. یادگیری درست و اصولی رمزنگاری از عهده هر کسی بر نمی آید و شاید پیچیدگی های ریاضیاتی آن موجب دلزدگی افرادی شود که علاقه ای به ریاضیات و علوم پایه ندارند. معروف است که می گویند امنیت را به آن دلیل سخت ترین بخش علوم کامپیوتر می دانند که رمزنگاری اساس آن است و کسب دانش رمزنگاری در آن غیرقابل گریز است. از طرف دیگر یادگیری رمزنگاری و مخصوصا طراحی سیستم های رمزنگاری (یا معماری امنیتی) شدیدا نیازمند خلاقیت شگرف طراح می باشد. در طراحی یک سیستم رمزنگاری شاید همه چیز خوب باشد اما در نظر گرفتن کوچکترین نکته می تواند کل امنیت سیستم را زیر سوال ببرد. یک دوست و همکار عزیز روزی به من ویدئویی نشان داد که در آن پروفسور دن بونه (Dan Boneh) استاد تمام امنیت دانشگاه استنفورد آمریکا در آن به دانشجویان خود پیشنهاد می کند طراحی سیستم رمزنگاری توسط خودتان فعلا صلاح نیست و طراحی و حتی برنامه نویسی یه کتابخانه رمزنگاری مثل OpenSSL دانش عمیقی در علم رمزنگاری طلب می کند.
باری، از اهمیت رمزنگاری هرچه گفته شود کم است اما سعی میکنم کلام را کوتاه کنم و به سراغ یادگیری و معرفی کتابی در این زمینه بروم.

کتاب Applied Cryptography (رمزنگاری کاربردی)

آقای بروس اشنایر (Bruce Schneier)، متخصص رمزنگاری و امنیت اطلاعات، امنیت سیستم های کامپیوتری، حریم خصوصی و نویسنده کتاب های امنیتی یکی از بزرگان حوزه امنیت در دنیا هستند. آقای اشنایر نویسنده کتابی در زمینه رمزنگاری هستند که بسیاری آن را قوی ترین مرجع رمزنگاری و پروتکل می دانند.

Bruce-Schneier

این کتاب به عنوان مرجع درس رمزنگاری در دانشگاه های جهان تدریس می شود. ویتفیلد دیفی (Whitefield Diffie)، رمزنگار بزرگ و یکی از طراحان پروتکل تبادل کلید دیفی-هلمن، پیشگفتار نسبتا مفصلی براین کتاب نوشته است و همچنین مت بلیز (Matt Blaze) نیز حسن ختامی بر آن نوشته است. کتاب حاوی پروتکل ها، الگوریتم ها و سورس کد آن ها به زبان C می باشد. محتوای کتاب بسیار کامل و حرفه ای تدوین شده و ارائه هر مطلب به صورت بی نهایت زیبا و اصولی انجام شده است. سر فصل های این کتاب عبارتند از:

پایه های مورد نیازFoundations
اساس و ساختمان پروتکلProtocol Building Blocks
پروتکل های پایه ای (ساده)Basic Protocols
پروتکل های متوسط (به لحاظ پیچیدگی)Intermediate Protocols
پروتکل های پیشرفتهAdvanced Protocols
پروتکل های مرحمانه (مبهم، باطنی)Esoteric Protocols
طول کلیدKey Length
مدیریت کلیدKey Management
انواع الگوریتم ها و حالت های آن هاAlgorithms Types and Modes
استفاده از الگوریتم هاUsing Algorithms
پیش زمینه های ریاضیMathematical Backgrounds
سیستم رمزنگاری DESData Encryption Standard (DES)
دیگر رمزهای بلوکی: بخش اولOther Block Ciphers
دیگر رمزهای بلوکی: بخش دومStill Other Block Ciphers
ترکیب رمزهای بلوکیCombining Block Ciphers
تولیدکنندگان دنباله های شبه تصادفی و رمزهای جریانیPseudo-Random-Sequence Generators and Stream Ciphers
رمزهای جریانی دیگر و تولیدکنندگان دنباله های تصادفی واقعیOther Stream Ciphers and Real Random-Sequence Generators
توابع هش یک طرفهOne-Way Hash Functions
الگوریتم های کلید عمومیPublic-Key Algorithms
الگوریتم های امضا دیجیتال کلید عمومیPublic-Key Digital Signatures Algorithms
الگوریتم های تبادل کلیدKey-Exchange Algorithms
الگوریتم های ویژه برای پروتکل هاSpecial Algorithms for Protocols
پیاده سازی نمونه هاExample Implementations
سیاست هاPolitics

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

تقریبا می توان گفت فصول اولیه کتاب برای هر شخص علاقمند و با استعداد در ریاضیات مناسب است. کتاب رفته رفته پیچیده می شود و ممکن است فصول انتهایی کمی به زمان بیشتری نیاز داشته باشند اما موضوع اصلی در مطالعه این کتاب دقت کافی و درک کامل مفاهیم ریاضی آن می باشد. روخوانی صرف مناسب نیست و این کتاب باید عمیق مطالعه شود وگرنه سودی ندارد.


اطلاعات و دانلود کتاب Applied Cryptography (رمزنگاری کاربردی)

نام کتابرمزنگاری کاربردی |‌ Applied Cryptography
نویسندهبروس اشنایر |‌ Bruce Schneier
تاریخ انتشار | ویرایشاکتبر ۲۰۱۵ ویرایش دوم (نهایی) |‌ October 2015 2nd Edition
سطح کتابمقدماتی تا پیشرفته
حجم فایل۳ مگابایت
لینک دانلوددانلود Applied Cryptography (رمزنگاری کاربردی)

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ