لایه هفت مدل OSI: لایه کاربرد | Application Layer

0 736
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

لایه کاربرد، لایه هفتم از مدل OSI می‌باشد. همانطور که از پست “بررسی مدل OSI” بخاطر داریم، این لایه بالاترین لایه در پشته پروتکلی مدل OSI می‌باشد. این لایه در بالای لایه نمایش(Presentation) قرار دارد.

لایه ۷ مدل OSI یا همان لایه کاربرد نزدیک‌ترین لایه به کاربر می‌باشد. وظیفه اصلی این لایه این است که به برنامه‌های موجود برروی یک سیستم امکان برقراری ارتباط با برنامه‌های موجود در سیستم‌های دیگر از طریق شبکه را بدهد.

لایه کاربرد چیست؟

در برخی موارد لایه کاربرد با خود برنامه‌هایی که در حال اجرا برروی یک سیستم هستند یکسان گرفته می‌شوند که این درست نیست. در صورتی که لایه کاربرد را می‌توان یک مدیر برای ارتباطات تحت شبکه یک برنامه دانست. به اینصورت که برنامه‌ها وقتی می‌خواهند از طریق شبکه با یک برنامه در سیستم دیگر ارتباط برقرار کنند، این لایه مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد. یعنی بررسی می‌کند که اولا منابع لازم آزاد باشند و ثانیا هماهنگی (Synchronization) ارتباط به درستی انجام شود. پس به هنگام شروع ارتباط، تشخیص دردسترس بودن طرف مقابل ارتباط نیز جزو مسئولیت‌های این لایه می‌باشد.

وظیفه لایه کاربرد چیست؟

اما اگر بخواهیم وظایف این لایه را بطور دقیق‌تر نام ببریم، شامل موارد زیر می‌شود:

  1. این لایه بررسی می‌کند که دستگاه گیرنده به درستی تشخیص داده شده باشد. هم‌چنین دردسترس باشد و آماده دریافت داده‌ها باشد.
  2. اطمینان حاصل می‌کند که Interface لازم برای برقراری ارتباط وجود دارد. برای مثال مشخص می‌کند که آیا اصلا یک Interface درون سیستم فرستنده وجود دارد که بتواند داده را انتقال بدهد؟ (یک Interface مثل Ethernet یا Wi-Fi)
  3. بین طرفین ارتباط، یک مکانیزم بازیابی مشخص می‌کند. در اینصورت اگر خطایی به هنگام تبادل داده‌ها رخ بدهد که باعث از بین رفتن جامعیت یا حریم داده‌ها شود، امکان بازیابی آن وجود خواهد داشت.
  4. در نهایت بعد از اینکه داده به گیرنده رسید، داده‌ها دریافت شده را برای نرم‌افزار در حال اجرا برروی سیستم گیرنده، ترجمه می‌کند. بخاطر همین، داده‌ها برای نرم‌افزار خوانا و قابل فهم خواهند بود.

پروتکل‌های لایه کاربرد

پروتکل‌های لایه کاربرد در مدل OSI و TCP/IP کمی متفاوت هستند. این تفاوت بخاطر این است که در مدل OSI، لایه‌های کاربرد و نمایش و نشست از یکدگیر تفکیک شده‌اند. اما در TCP/IP لایه کاربرد دو لایه دیگر را خود گنجانده است. بخاطر همین از نقطه نظر TCP/IPاین لایه وظایف گسترده‌تری را دارد. البته این به معنای وجود ناهماهنگی یا تناقض در این دو مدل نیست و OSI تنها کمی ریزتر به موضوع می‌پردازد.

از نمونه پروتکل‌های این لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• HTTP

• HTTPS

• FTP

• SMTP

• TFTP

• SMB

برای مثال پروتکل HTTP را در نظر بگیرید. وقتی مرورگر شما درون مرورگر خود آدرس یک سایت را وارد می‌کنید یک درخواست HTTP از سمت مرورگر شما به سمت وب سرور مدنظر ارسال می‌شود. کسی که مسئول مدیریت این درخواست HTTP می‌باشد، همین لایه کاربرد است. بخاطر همین این لایه بعد دردسترس بودن وب سرور را بررسی می‌کند و در صورتی که ارتباط برقرار شود مسئولیت هماهنگی تبادل داده‌ها را به عهده می‌گیرد.

در اینجا توجه داشته باشد که این پروتکل، یعنی HTTP به عنوان یک پروتکل لایه کاربرد شناخته می‌شود اما یک سری از کارهای آن مثل تشخیص انکدینگ کاراکترها را می‌توان یک وظیفه لایه نمایشی دانست! پس می‌توان گفت در عین حالیکه این پروتکل در لایه کاربرد کار می‌کند، در لایه نمایش نیز کار می‌کند. پس می‌توان گفت مفهوم ارائه شده در رابطه با پروتکل‌های این لایه، کمی درهم آمیخته هستند.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ