آلن ماتیسون تورینگ | Alan Mathison Turing

1 249
امتیاز دهید!

? آلن ماتیسون تورینگ، ریاضی‌دان برجسته‌ بریتانیایی بود که در سال ۱۹۱۲ در لندن به دنیا آمد. فعالیت‌های تورینگ تنها محدود به رشته ریاضیات نبود. او در علوم کامپیوتر و منطق نیز فعالیت‌های زیادی داشت.
? تورینگ تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه کمبریج آغاز کرد. او در این دوره جوایز سطح بالایی را نیز در ریاضیات کسب کرد.

فعالیت‌های آلن تورینگ

?فعالیت تورینگ در شاخه علوم کامپیوتر بیشتر مربوط به تئوری‌های علوم کامپیوتر می‌شود. شاخه‌ای از علوم کامپیوتر که در آن تمرکز برروی جنبه ریاضیاتی محاسبات است. مباحثی نظیر تئوری محاسبات، Type Theory و Lambda Calculus برخی نمونه از آیتم‌های این زمینه هستند.
?تورینگ فعالیت‌های پژوهشی خود را در سطح حرفه‌ای از حدود دوران دانشگاه شروع کرده بود، اولین و مطرح‌ترین کار او اثبات تئوری حد مرکزی یا Central Limit Theorem بود که در ۲۲ سالگی انجام داد. پس از آن نیز برروی Computable Numbers یا اعداد محاسباتی مقاله‌ای ارائه داد که در رابطه با عدم جوابگویی محاسبات در قبال برخی مسائل تصمیم‌گیری بود. یعنی برخی از این مسائل را Undecidable می‌خواند.

ماشین تورینگ


?یکی از معروف‌ترین کارهای تورینگ، ارائه ماشین تورینگ بود. ماشین تورینگ یک مدل ریاضیاتی از محاسبات است که بصورت یک ماشین انتزاعی مطرح شده است. این ماشین برروی محاسبه‌پذیری مسائل و الگوریتم‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. این ماشین یکی از ابزاری‌های اصلی و ابتدایی در زمینه محاسبات و استنتاج درمورد محاسبات بوده است. امروزه نیز از این ماشین بیشتر در زبان‌شناسی استفاده می‌شود.
?در حوزه رمزنگاری و در جنگ‌جهانی دوم، تورینگ یکی از اصلی‌ترین اعضای تیمی بود که موفق به شکستن رمز آلمانی شدند. بعد از آن نیز تورینگ همکاری‌های خود را با حکومت بریتانیا و مراکز رمز و رمزگشایی ادامه داد و در سال ۱۹۳۹ که برروی تحلیل رمز ماشین انیگما تمرکز داشت، در نهایت توانست یک راه‌حل بررای باز کردن آن در ارائه دهد.

تالار مشاهیر

ارسال یک پاسخ