ادی شامیر | Adi Shamir

0 188
۵/۵ - (۳ امتیاز)

زندگی و تحصیلات

ادی شامیر رمزشناس اسراییلی است که در ۶ ژوئیه سال ۱۹۵۲ در تِل‌ آویو به دنیا آمد. هم اکنون نیز در اسراییل ساکن است. شهرت او بیشتر به واسطه فعالیت‌های او در زمینه رمزنگاری مثل مشارکت در خلق کریپتوسیستم RSA می‌باشد.
ادی شامیر تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضیات و در دانشگاه تل آویو آغاز کرد و در سال ۱۹۷۳ مدرک کارشناسی خود را گرفت. سپس مدرک کارشناسی ارشد را در سال ۱۹۷۵ و دکتری را در سال ۱۹۷۷ در رشته علوم کامپیوتر و در موسسه Weizmann که در شهر رخووت اسراییل قرار دارد، اخذ کرد. موضوع دکترای شامیر Fixed Points of Recursive Programs and their Relation in Differential Agard Calculus بود که پس از گذراندن آن به تحقیقات خود در زمینه رمزنگاری ادامه داد. او بعد از اینکه یک سال در مرتبه Postdoctral در دانشگاه Warwick تحقیقات گسترده‌ای بر روی رمزنگاری داشت، به دانشگاه MIT رفت و یک دوره تحقیقات سه ساله را در آنجا در حالی گذراند که با رون ریوست و لئونارد ادلمن آشنا شد.
در ابتدا هدف شامیر، ریوست و ادلمن تولید یک تابع یک طرفه بود. شامیر و ریوست به عنوان متخصص کامپیوتر تعداد زیادی تابع پیشنهاد دادند و ادلمن به عنوان یک ریاضی‌دان ضعف‌های این توابع را بررسی می کرد. آن‌ها رویکردهای بسیار زیادی نظیر “رویکرد مبتنی بر مساله کوله‌پشتی” و “جایگشت چند جمله‌ای‌ها” را امتحان کردند. این تلاش‌ها تا جایی ادامه داشت که آن‌ها دریافتند پیدا کردن چنین تابعی به دلیل خواسته‌های متناقض اولیه، ممکن نیست. در نهایت و پس از تلاش‌های فراوان این سه نفر، کریپتوسیستم RSA در سال ۱۹۷۷ ارائه شد.
شامیر در سال ۱۹۸۰ به اسرائیل بازگشت و به عنوان عضو هیئت علمی موسسه Weizmann شروع به فعالیت کرد. او از سال ۲۰۰۶ به عنوان استاد مدعو دانشگاهÉcole normale supérieure پاریس مشغول به فعالیت شد.

تحقیقات و دستاوردهای ادی شامیر

علاوه بر RSA، شامیر فعالیت‌های بسیار زیادی در زمینه رمزنگاری انجام داده است. یک نمونه این فعالیت‌ها ارائه مدل Shamir Secret Sharing می‌باشد.
شکستن کریپتوسیستم Merkle-Hellman Knapsack، مفهوم رمزنگاری بصری (Visual Cryptography)، TWIRL نیز از برجسته ترین کارهای ادی شامیر به حساب می آیند. او همچنین به همراه الی بایهام (Eli Biham) و در سال ۱۹۸۰ مفهوم Differential Cryptanalysis یا همان “حملات تفاضلی به الگوریتم های رمزنگاری” را مطرح کرد.
البته فعالیت‌های شامیر محدود به رمزنگاری نیست و او در زمینه الگوریتم‌ها نیز فعالیت دارد. از برجسته‌ترین فعالیت های او در این زمینه پیدا کردن یک الگوریتم برای مسئله ۲SAT است که در زمان خطی محاسبات را انجام می دهد.
شامیر در سال ۲۰۰۲ به دلیل الگوریتم RSA برنده ی جایزه تورینگ شد. او همچنین برنده جایزه اردوش انجمن علمی ریاضی اسرائیل و جایزه بیکر از انجمن مهندسان برق و الکترونیک در سال ۱۹۸۶ شد.

درباره ما

آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
دوره‌های آکادمی ترجنس | courses.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence

ارسال یک پاسخ