ادی شامیر | Adi Shamir

0 90

? ادی شامیر رمزشناس اسراییلی است که در سال ۱۹۵۲ در تِل‌ آویو به دنیا آمد. شهرت او بیشتر بواسطه فعالیت‌های او در زمینه رمزنگاری مثل مشارکت در خلق کریپتوسیستم RSA می‌باشد.
? ادی شامیر تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضیات و در دانشگاه تل آویو آغاز کرد. او سپس کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته علوم کامپیوتر و در موسسه Weizmann که در شهر رخووت اسراییل قرار دارد، گزراند.

تحصیلات ادی شامیر

? شامیر پس از خذ مدرک دکتری خود، به تحقیقات خود در زمینه رمزنگاری ادامه داد. او بعد از اینکه یک سال در مرتبه Postdoctral در دانشگاه Warwick تحقیقات گسترده‌ای برروی رمزنگاری داشت، به دانشگاه MIT رفت و در آن جا با رون ریوست و لئونارد ادلمن آشنا شد.
? در ابتدا هدف شامیر، ریوست و ادلمن تولید یک تابع یک طرفه بود. شامیر و ریوست به عنوان متخصص کامپیوتر تعداد زیادی تابع پیشنهاد دادند و ادلمن به عنوان یک ریاضی‌دان ضعف‌های این توابع را بررسی می‌کرد. آن‌ها رویکردهای بسیار زیادی نظیر “رویکرد مبتنی بر مساله کوله‌پشتی” و “جاشگت چند جمله‌ای‌ها” را امتحان کردند. این تلاش‌ها تا جایی ادامه داشت که آن‌ها دریافتند پیدا کردن چنین تابعی بدلیل خواسته‌های متناقض اولیه، ممکن نیست. در نهایت و پس از تلاش‌های فراوان این سه نفر، کریپتوسیستم RSA در سال ۱۹۷۷ ارائه شد.

دستاوردهای ادی شامیر

? علاوه بر RSA، شامیر فعالیت‌های بسیار زیادی در زمینه رمزنگاری انجام داده است. یک نمونه این فعالیت‌ها ارائه مدل Shamir Secret Sharing می‌باشد.
? شکستن کریپتوسیستم Merkle-Hellman Knapsack، مفهوم رمزنگاری بصری (Visual Cryptography)، TWIRL نیز از برجسته‌ترین کارهای ادی شامیر به حساب می‌آیند. او هم‌چنین به همراه الی بایهام (Eli Biham) و در سال ۱۹۸۰ مفهوم Differential Cryptanalysis یا همان “حملات تفاضلی به الگوریتمای رمزنگاری” را مطرح کرد.
? البته فعالیت‌های شامیر محدود به رمزنگاری نیست و او در زمینه الگوریتم‌ها نیز فعالیت دارد. از برجسته‌ترین فعالیت‌های او در این زمینه پیدا کردن یک الگوریتم برای مساله ۲SAT است که در زمان خطی محاسبات را انجام می‌دهد.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.