۵ نکته‌ای که احتمالا درمورد کالی لینوکس نمی‌دانید!

0 261
۵/۵ - (۲ امتیاز)

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی مختصر کالی لینوکس بپردازیم. تصورات اشتباهی در مورد کالی لینوکس وجود دارد که در این مقاله سعی می‌کنیم به رفع ابهام درمورد این موارد بپردازیم.

تفاوت کرنل کالی لینوکس و دیگر توزیع‌ها

همانطور که می‌دانیم از کالی به عنوان یک لینوکس مبتنی بر دبین شناخته می‌شود. همین باعث شده تا یک تصور کاملا اشتباه درمورد کالی لینوکس بوجود بیاید: کالی لینوکس همان دبین است که برروی آن یک سری ابزار تست نفوذ نصب شده است. این تفکر کاملا اشتباه می‌باشد. توجه داشته باشید که تفاوت کالی و دبین بنیادی‌تر و عمیق‌تر است. نصب چند ابزار هر چند مهم برروی دبین، هنر یا پیشرفت بخصوصی نیست که بخاطر آن یک توزیع لینوکسی بوجود بیاید. اگر اینطور بود، هر شخصی می‌توانست این ابزارها را برروی یک دبین نصب کند و ادعا کند که یک سیستم‌عامل مخصوص تست نفوذ درست کرده است! پس اگر اینطور نیست، تفاوت کالی با دیگر لینوکس‌ها بخصوص دبین در چیست؟

تفاوت اصلی و عمده کالی لینوکس با دبین، در کرنل آن می‌باشد. همانطور که می‌دانید، کرنل همان هسته یا مغز اصلی یک سیستم‌عامل است. پس اگر بین کرنل دو سیستم‌عامل تفاوت‌هایی باشد، بین آن‌ها تفاوت‌های بنیادی وجود دارد. اگر بخواهیم کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که دلیل اصلی که از کالی به عنوان یک سیستم‌عامل تست نفوذ یاد می‌شود، امکاناتی است که درون کرنل آن تعبیه شده است. تا بتوان در کنار این امکانات و ابزارهایی که برروی کالی وجود دارند، عملیات تست نفوذ را حرفه‌ای‌تر انجام داد. این امکانات شامل موارد زیادی هستند. از جمله این موارد می‌توان به پَچ‌هایی اشاره کرد که بطور خاص منظوره درون کرنل تعبیه شده‌اند (همانند امکاناتی در خصوص Wireless Assessment).

هم‌چنین کرنل کالی امکانات بیشتری را به افراد متخصص در جهت شخصی‌سازی آن می‌دهد. پس اگر توانایی کاستومایز کردن کرنل را داشته باشید، اینکار را بوسیله کالی به راحتی می‌توانید انجام دهید. این در حالی است که اگر قصد انجام چنین عملیاتی را در یک سیستم مثل دبین داشته باشید، کار دشوارتری را پیش رو دارید. بدیهی است که اینکار غیرممکن نیست، منتها دشوارتر می‌باشد.

ابزارهایی مطابق با کرنل

حال که یک کرنل مناسب برای تست نفوذ طراحی شده است، ابزارهای بیشتر و متنوع‌تری را نیز می‌توان بکار گرفت. برخی از ابزارها هماهنگی قابل توجهی با المان‌های کرنل لینوکس دارند. شاید بتوان این ابزارها را برروی دیگر لینوکس‌ها همانند دبین نصب کرد اما کارایی و توانایی مشابه را نخواهند داشت. (توجه کنید که این درمورد همه ابزارها برقرار نیست. می‌توانید بسیاری از ابزارها را برروی دبین نصب کنید و استفاده مشابه را داشته باشید.)

محیط توسعه متفاوت

محیط توسعه کالی لینوکس (Development Environment) یک محیط مجزا شامل توسعه‌دهندگان اختصاصی می‌باشد. این محیط به هیچ وجه با دبین یکی یا مشترک نیست و هر کدام از ابزارها و توسعه‌دهندگان خود استفاده می‌کنند.

کالی بجای دبین؟ هرگز!

جدای از تفاوت ساختاری زیاد بین این دو، باید یک نکته را در نظر داشته باشیم. دبین اصطلاحا یک Everyday OS می‌باشد. یعنی دبین مثل ویندوز یک سیستم‌عاملی هست که شما می‌توانید به عنوان سیستم‌عامل اصلی ازش استفاده کنید و کارهای روزمره‌ خود را بوسیله آن انجام دهید. ولی استفاده از کالی به عنوان یک Everyday OS توصیه نمی‌شود. چرا که امکاناتی که در کرنل برای تست نفوذ مهیا شده، می‌توانند به راحتی برای سیستم خطرساز بشوند و اصطلاحا کرنل را به حالت Panic ببرند.

درباره ما

ترجنس | thregence.ir
آکادمی ترجنس | edu.thregence.ir
اینستاگرام | instagram.com/thregence
تلگرام | t.me/thregence
یوتوب | https://bit.ly/30mGowo
آپارات | aparat.com/thregence 

ارسال یک پاسخ